Βιλερμπάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87: Εντεκα σερί και συνεχίζει (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (13-3) έφτασε τις έντεκα διαδοχικές νίκες επικρατώντας της Βιλερμπάν (5-10) με 78-87.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν σταμάτησε ούτε στη Γαλλία και επικράτησε της Βιλερμπάν με 78-87 και έφτασε τις έντεκα διαδοχικές νίκες.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με βασικό τους χαρακτηριστικό την πιεστική άμυνα και τους Χίλιαρντ, Μιλουτίνοφ και Σενγκέλια να σκοράρουν προηγήθηκαν με 10-19 (8').

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην δεύτερη περίοδο βρήκε πόντους από τον Τζέιμς ο οποίος σκόραρε με κάθε τρόπο και χάρη σε αυτόν η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (27-42, 17'). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φρίμαν κι ένα του Γιαμπουσέλε έριξαν την διαφορά για τους γηπεδούχους σε ικανοποιητικό επίπεδο (39-44, 20').

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ρυθμό και συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησίασαν σε σε 49-50. Μιλουτίνοφ και Τζέιμς όμως επανέφεραν σε μικρή θέση ισχύος τους Ρώσους (51-59, 26').

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ ήθελε να απομακρυνθεί, αλλά η Βιλερμπάν πάντα έβρισκε τον τρόπο να κρατηθεί κοντά στο σκορ και να πιέζει τον αντίπαλό της (69-73, 35'). Σε εκείνο το σημείο η μπάλα ακούμπησε στους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ με αποτέλεσμα Μιλουτίνοφ και Σενγκέλια να σκοράρουν και να κάνουν το 72-83 (38').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ διαθέτει και περισσότερες προσωπικότητες και περισσότερες λύσεις. Οι παίκτες του Ιτούδη έδωσαν 17 ασίστ, έκαναν 12 λάθη και πήραν 32 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε τα πάντα προσφέροντας 17 πόντους (7/10δ., 3/4β.) και 14 ριμπάουντ.

Ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε με 31 πόντους (7/12δ., 3/11τρ., 8/8β.), 6 ασίστ. 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουσταφά Φολ είχε 4 πόντους και μηδέν ριμπάουντ κάνοντας δύο γρήγορα φάουλ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τόκο Σενγκέλια είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-76 ακολούθησε μικρό σερί και το σκορ έγινε 72-83.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βιλερμπάν τα 16 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ τις 17/24 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κεβάριους Χέις έκοψε τον Ουίλ Κλάιμπερν και στην άλλη πλευρά ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε κάρφωσε θεαματικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-46, 60-66, 78-87