Ζενίτ – Χίμκι 83-88: Η μεγάλη απόδραση με Σβεντ!

Η Χίμκι (2-6) επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (3-2) με σκορ 83-88, πανηγυρίζοντας τη νίκη σε ένα ματς που έδειχνε χαμένο ως τα τελευταία λεπτά πριν ο Αλεξέι Σβεντ τελειώσει τη δουλειά για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις.

Η Ζενίτ είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσε το προβάδισμα ως το 38' όμως η Χίμκι ήταν εκείνη που πανηγύρισε στο φινάλε, με τον Αλεξέι Σβεντ (24π.) να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα σε μια «γεμάτη» εμφάνιση. Ο Ρώσος σκόρερ πέτυχε μεγάλο τρίποντο από την κορυφή κάνοντας το 81-82 στο 1:10 πριν από το τέλος για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις που άντεξε στην πίεση και κατέκτησε το δεύτερο ροζ φύλλο της σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζενίτ βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στη Sibur Arena κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-19 και σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά σε αυτό το διάστημα. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μέτρησαν 7/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χόλινς (10π.) και Πάνγκος (3π., 6ασ.) ωστόσο η Χίμκι ισορρόπησε άμεσα το ματς, μειώνοντας σε 29-28 με 2/2 βολές του Αλεξέι Σβεντ.

Ακολούθως η Ζενίτ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα όταν ο Όστιν Χόλινς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 45-34 στο 27’ όμως η ομάδα του Κουρτινάιτις έκανε σερί 9-0 για το 45-44 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (47-44). Εν συνεχεία η Χίμκι πήρε κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Γιάνις Τίμα, κάνοντας το 50-52 στο 22’ όμως η Ζενίτ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 67-63. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το φινάλε, με τον Γκρεγκ Μονρό να μειώνει σε 81-79 στο 38:03 έπειτα από την ασίστ του Τίμα ενώ ο Σβεντ πέτυχε μεγάλο τρίποντο από την κορυφή για το 81-82!

Ο Πόιθρες αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια για τη Ζενίτ και ο ΜακΚόλουμ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, κάνοντας το 81-85 με 3/3 βολές στα 32", υποχρεώνοντας τον Πασκουάλ να καλέσει timeout! Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να γυρίζουν το ματς και η Χίμκι πανηγύρισε σπουδαία νίκη με σκορ 83-88.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι σούταρε με 43.3% στο τρίποντο, έκανε μόλις 8 λάθη και είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά όταν κρίθηκε ο αγώνας.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλεξέι Σβεντ κουβάλησε επιθετικά τη Χίμκι, έχοντας 24 πόντους με 4/4 βολές, 4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 35:16.

Από κοντά και ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκρεγκ Μονρό άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεξ Πόιθρες τελείωσε τον αγώνα με 2/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη και -1 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 16-25 της Χίμκι στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88.