Ούνικς - Βενέτσια 90-87: Λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά

Η Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε την Βενέτσια με 90-87 παίζοντας συγκεντρωμένα στα κρίσιμα λεπτά.

Η Ούνικς (3-2) επικράτησε της Βενέτσια (2-3) με 90-87 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στο Eurocup.

Η αναμέτρηση είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα αφού στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αν προηγούνται με διψήφια διαφορά πόντων, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ούνικς να έχει το προβάδισμα.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το σκορ στο 86-83 η Βενέτσια έχασε δύο επιθέσεις και ο Μπράουν με εύστοχη προσπάθεια έκανε το 88-83 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τζαμάρ Σμιθ (20π. με 6/9τρ.), Οκάρο Ουάιτ (12π., 10ρ.) και Αζάια Κάνααν (17π., 7ασ.9, 4κλεψ., 4λ.).

Για την Βενέτσια πολύ καλός ήταν ο Μάικ Μπράμος με 23 πόντους (6/8τρ.) κι ο Ισαάκ Φοτού (22π.)

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-49, 69-66, 90-87