Ούνικς - Μπανταλόνα 91-93: Παράταση... στο αήττητο

Η Μπανταλόνα έκανε το 5/5 αφού νίκησε σε 45 λεπτά την Ούνικς με 91-93.

Η Μπανταλόνα συνέχισε την εξαιρετική κι αήττητη πορεία της στο Eurocup αφού νίκησε και στο Καζάν την Ούνικς με 91-93.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και χρειάστηκε παράταση για να κριθεί ο νικητής. Οι Ισπανοί στην τελευταία περίοδο εκμεταλλεύτηκαν κάποιες βιαστικές επιθετικές επιλογές των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη και βρέθηκαν στο +7 (65-72, 36'). Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Τζόρνταν Μόργκαν αντέδρασαν (74-76, 38' και με καλάθι του Αζάια Κάνααν έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 4 πόντων, αλλά το έχασαν γρήγορα. Με 25'' να μένουν το σκορ ήταν 91-91, ο Μπροτζιάνσκι ευστόχησε 2'' πριν την κόρνα λήξης και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Για την Ούνικς εκτός του Μόργκαν (23π., 8ρ.) ξεχώρισα ο Οκάρο Ουάιτ (12π., 7ρ.), ο Τζον Μπράουν (19π., 6ρ.) και ο Νέιτ Ουόλτερς (15π., 4ασ.).

Για τους νικητές πρωταγωνίστησαν οι Ντιμιτρίεβιτς (17π.), Μπροτζιάνσκι (20π.), Μπάσας (5π., 13 ασ.) και Λόπες-Αροστέγκι (16π., 5ρ.) .

Η Μπανταλόνα αγωνίστηκε χωρίς Άντε Τόμιτς και Πάου Ρίμπας.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-33, 51-56, 82-82 (παρ.) 91-93