Ισραήλ - Ελλάδα 88-77: Τη λύγισαν οι απουσίες και παίζει για την 7η θέση

Εθνική Εφήβων

Το Ισραήλ ήταν ανώτερο και επικράτησε με 88-77 της Εθνικής, που δεν μπόρεσε να επιστρέψει από το -27, σε αγώνα κατάταξης για το EuroBasket U18. Απέναντι στη Σλοβενία για τις θέσεις 7-8 η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Τα ζητήματα του σουτ και των απουσιών ήταν αρκετά για να αφήσουν την Ελλάδα σε ρόλο δευτεραγωνίστριας απέναντι στο Ισραήλ, με την ήττα (88-77) να έρχεται μοιραία. Στο παιχνίδι κατάταξης για τις θέσεις 5-8 η Εθνική χωρίς τους Αβδάλα, Καμπερίδη και Καλλιοντζή, σκόραρε μόλις 5/23 τρίποντα, την ώρα που οι αντίπαλοί της μέτρησαν 15/29.

Ο Σαμοντούροφ αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας με 17 πόντους (5/7 2π., 1/2 3π.) και 8 ριμπάουντ ενώ ο Λιοτόπουλος ολοκλήρωσε με double-double έχοντας 17 πόντους (3/9 2π., 2/5 3π.) και 12 ριμπάουντ αντίστοιχα αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν ήταν ικανό να γυρίσει μια διαφορά 27 πόντων παρά την υπερπροσπάθεια στο 3ο δεκάλεπτο.

Η Εθνική θα διεκδικήσει την 7η θέση στο EuroBasket U18 με αντίπαλο τη Σλοβενία το απόγευμα της Κυριακής (30/7).

Ο αγώνας

Η άμυνα της Ελλάδας δεν μπορούσε να σταματήσει το Ισραήλ, στο ξεκίνημα αλλά κανείς δεν περίμενε την εξέλιξη του ημιχρόνου μετά το 28-21. Η Εθνική έπαθε μπλακ άουτ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έτσι οι Ισραηλινοί πάτησαν το γκάζι για να εξαφανιστούν στον ορίζοντα, αφού προηγήθηκαν με 45-28 στα μέσα του ημιχρόνου και 60-36 μετά του καλάθι του Ντολίνσκι.

Τα τραγικά ποσοστά της Ελλάδας στο μακρινό σουτ υπερκαλύφθηκαν από την άμυνά της. Με έναν ξέφρενο ρυθμό από εκεί, η Ελλάδα όλο και έβρισκε λύσεις για να μειώνει τη διαφορά σε ανεκτά επίπεδα. Με μόλις τρεις πόντους παθητικό ύστερα από 8 λεπτά στην 3η περίοδο και το τρίτο τρίποντο σε 14 προσπάθειες από τον Μαραγκουδάκη, το σκορ έπεσε στο 63-56 και η Ελλάδα επέστρεψε στη διεκδίκηση. Από τους 27 πόντους η διαφορά έπεσε στους 4 (66-62), πριν το τρίποντο του Ντορόν που διαμόρφωσε το 69-62 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Η απουσία όμως των τριών παικτών και η προσπάθεια της επιστροφής από το -27, άδειασε το ρεζερβουάρ. Ο Ντορόν συνέχισε να δίνει λύσεις επιθετικά και με νέο τρίποντο έγραψε το 80-68, 4'30'' πριν το τέλος και το Ισραήλ έφτασε εύκολα στο τελικό 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 60-36, 69-62, 88-77