Γερμανία - Ελλάδα 74-67: Το... πάλεψε, αλλά έμεινε 12η η Εθνική Εφήβων

Νίκος Καρφής

Η Εθνικής Εφήβων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket U18, αφού ηττήθηκε με 74-67 από τη Γερμανία και κατέλαβε την 12η θέση.

Δεν μπόρεσε να κλείσει με θετικό τρόπο την παρουσία της στο Εurobasket U18 η Εθνική Εφήβων. Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από τη Γερμανία με 74-67 και έτσι τερμάτισε στην 12η θέση, παρόλο που πάλεψε να κάνει την ανατροπή στο τέλος.

Ο Νόνφον έκανε σε 67-61, δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς, με τον Μπιλάλη να μειώνει με τρίποντο σε 67-64. Ο Γουλφ με τρίποντο έγραψε το 72-64 στα 44 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη των Γερμανών.

Για την ομάδα μας, ο Μπιλάλης είχε 13 πόντους, ενώ ο Κορκόντζελος μαζί με τον Ζούγρη τελείωσαν το ματς, έχοντας από 10 πόντους. Από την πλευρά των νικητών που πήραν την 11η θέση, ο Ραπίκ είχε 10 πόντους, ενώ ο Σούλτε και ο Χαρτμαν μέτρησαν από 12 . Η Ελλάδα πληγώθηκε από το κακό ξεκίνημα της στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με το σκορ στο 28-15 και στη συνέχεια οι παίκτες του Καντζούρη δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 44-29, 54-48, 74-67