Μαυροβούνιο - Ελλάδα 76-87

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Μαυροβούνιο έβαλε δύσκολα στην Ελλάδα όμως η Εθνική έπαιξε κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ στην τρίτη περίοδο κι έφτασε στη νίκη με 76-87 με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Μήτογλου.

Η Εθνική ομάδα έχει μπροστά της τις αναμετρήσεις με τη Σερβία (13/9) και τη Γεωργία (14/9) για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2019 και ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έχει την ευκαιρία να διαπιστώσει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του στο τουρνουά της Γαλλίας, εκεί όπου η Ελλάδα επικράτησε του Μαυροβουνίου στο πρώτο τεστ πριν από το «παράθυρο» του Σεπτεμβρίου.

Οι Μαυροβούνιοι είναι μια σκληρή ομάδα που δημιούργησε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ελλάδα με λίγες συνεργασίες και αυτοματισμούς στην αρχή, ωστόσο βελτίωσε την εικόνα της στη συνέχεια, ανέτρεψε την κατάσταση με το σχήμα χωρίς σέντερ, έκανε καλή τρίτη περίοδο κι έφτασε στη νίκη.

Εκτός 12άδας έμειναν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Γιώργος Παπαγιάννης ενώ η Εθνική θα αντιμετωπίσει αύριο (9/9, 19:30) τη Γαλλία στο τελευταίο φιλικό.

Ο αγώνας

Η ελληνική ομάδα άρχισε με βασικούς τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση και προσπάθησε να δώσει γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά ωστόσο έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση απέναντι στο Μαυροβούνιο που βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (3/4 τρίπ.), μάζεψε 4 επιθετικά ριμπάουντ, έκανε επιμέρους σκορ 13-2 (19-11, 7'44") κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 21-17. Από την άλλη πλευρά η Ελλάδα έκανε 6 λάθη και σκόραρε 1/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, προσπάθησε να βρει αυτοματισμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε σε 23-20 με τον Μήτογλου.

Παρ' όλα αυτά, οι Μαυροβούνιοι είχαν δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκαν με +10 (30-20, 13'45") με τον Τσάραπιτς. Οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-38 κόντρα στην Ελλάδα που είχε 13/31 σουτ εντός πεδιάς (11/20 δίποντα, 2/11 τρίποντα) και κορυφαίο σκόρερ τον Παπανικολάου (10π.). Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ζήτησε από τους παίκτες του προσοχή στα ριμπάουντ και συνεργασίες στην επίθεση, κάτι που οι διεθνείς έκαναν πράξη, «τρέχοντας» σερί 15-0 και μετατρέποντας το εις βάρος τους 45-48 σε 45-53 στο 25'33" στο σχήμα χωρίς σέντερ (Σλούκας, Ντόρσεϊ, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Πρίντεζης)!

Η Εθνική έβγαλε διάθεση στην άμυνα με μπροστάρη τον Μαργαρίτη, βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση και προηγήθηκε με 52-62 στο 30' ενώ ο Πρίντεζης πέτυχε 7 πόντους με 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο στην τρίτη περίοδο. Ο Σκουρτόπουλος επέμεινε στο χαμηλό σχήμα, το Μαυροβούνιο βρήκε λύσεις με τον Ιβάνοβιτς και μείωσε από τη γραμμή των βολών όμως η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα κι επικράτησε με 76-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87.