Περιστέρι – Στρασμπούρ 76-79: Γύρισε από το -20, δεν ολοκλήρωσε το comeback

Το Περιστέρι γύρισε από το -20 (35-55, 23') όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στη Στρασμπούρ, γνωρίζοντας την ήττα στο κλειστό της Τζον Κένεντι με σκορ 76-79.

Η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 1-3 και πλέον δυσκόλεψε ιδιαίτερα η υπόθεση πρόκριση, καθώς το Περιστέρι θα χρειαστεί δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια του (με Ρίτας εντός και Ρίγα εκτός) κα ενδεχομένως να χρειαστεί συγκεκριμένες διαφορές.

H ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να καλύψει διαφορά 20 πόντων , να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όμως κάποιες λανθασμένες επιλογές στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν του επέτρεψαν να πάρει κάτι παραπάνω, ειδικά μετά από το τρίποντο του Τζέφερσον στα 12'' για το φινάλε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στην εκκίνηση του αγώνα στο κλειστό της Τζον Κένεντι μετρώντας 0/6 σουτ απέναντι στη Στρασμπούρ που προηγήθηκε 2-9 έπειτα από τέσσερα λεπτά. Ο Αργύρης Πεδουλάκης πήγε σε σχήμα με δυο χειριστές αφού δίπλα στον Μάντζαρη πέρασε τον Χάροου κόντρα στη γαλλική ομάδα που είχε τον έλεγχο από νωρίς (10-17). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε, έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 18-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Στρασμπούρ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα με το περιφερειακό σουτ στο Περιστέρι που έχασε διαδοχικές κατοχές, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (10π.). Ο Μπουρούσης μείωσε προς στιγμήν με 2/2 βολές όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πέντε σερί πόντους και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-41), κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ τους 33-43.

Η Στρασμπούρ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 35-52 με το κάρφωμα του Κόλσον. Μάλιστα ο Μπόχατσικ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (35-55)! Η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί πάνω από τους 15 πόντους για τους Γάλλους ωστόσο ο Γκρέι ανέβασε την απόδοσή του, δίνοντας σημαντικές λύσεις στους «κυανοκίτρινους» που ροκάνιζαν σταδιακά τη διαφορά και έχοντας πλέον το μομέντουμ (58-64, 30’). Η αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Γκρέι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έφερε το ματς στα ίσα (76-76) στα 35 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Ο Πεδουλάκης ζήτησε καθαρή άμυνα όμως ο Τζέφερσον ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-79… Ο Χάροου αστόχησε από τη γωνία και εν τέλει το Περιστέρι έμεινε με την υπερπροσπάθεια, δίχως να ολοκληρώσει το comeback.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.