Περιστέρι - Ρίγα 81-84: Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Περιστεριώτες

Το Περιστέρι γνώρισε την πρώτη ήττα του στο BCL από τη Ρίγα με 81-84 στο κλειστό της Τζον Κένεντι, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η Ρίγα «έκλεψε» το ματς στο Περιστέρι, βρίσκοντας λύσεις με το μακρινό σουτ και τα καλάθια στον αιφνιδιασμό κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων που είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε επιθετικά στο δεύτερο όμως οι Λετονοί ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο BCL.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Ρίγα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου ο Μάρβιν Τζόουνς έκανε το 16-8 από τη γραμμή των βολών στο 7:32 κόντρα στους Λετονούς που μετρούσαν 4/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως η Ρίγα βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στο 18-15 του πρώτου δεκαλέπτου και βγάζοντας το Περιστέρι από το πλάνο του σε άμυνα και επίθεση.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα πλεονεκτήματά τους κόντρα στη Ρίγα που άρχισε να αποκτά ψυχολογία στο σουτ, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με το κάρφωμα του Κάιζερ (21-23) ενώ ο Πινέιρο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 24-35 στα 3:45 για το ημίχρονο! Είναι χαρακτηριστικό πως οι Λετονοί κατέβασαν 24 ριμπάουντ αντί μόλις 7 των γηπεδούχων που έκαναν συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν επέτρεψε στη Ρίγα να ξεφύγει στο σκορ, μειώνοντας στο 35-39 του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι ανέβηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο όμως η Ρίγα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους γηπεδούχους με το περιφερειακό σουτ. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 57-61 με το τρίποντο του Βίτολς στο 28:09 όμως το Περιστέρι απάντησε με πέντε σερί πόντους για το 62-61 στο 30'.

Το τρίποντο του Αθηναίου και το γκολ-φάουλ του Μακλίν διαμόρφωσαν το 71-65 στο 33' όμως η Ρίγα έφερε ξανά το ματς στα ίσα με τον Άλμαν (71-71). Μάλιστα ο Άλμαν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 79-81! Ο Γκάντι αστόχησε σε ανάποδο λέι απ κι εν συνεχεία έκανε φάουλ στον Ζόρικς, ο οποίος διαμόρφωσε το 79-83 με 2/2 βολές. Η Ρίγα κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε (81-84), υποχρεώνοντας το Περιστέρι στην πρώτη ήττα του στo BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84.