Μπάμπεργκ - ΑΕΚ 71-67

Το -4 δεν... τρομάζει την ΑΕΚ, που ταξίδεψε στην Βαμβέργη και πήρε ό,τι καλύτερο μπορούσε από το πρώτο ματς των «8» με την Μπάμπεργκ (71-67). Αγωνία για Ματσιούλις, όλα για όλα στο ΟΑΚΑ (03/04, 19:30), για να βρεθεί ξανά στο Final 4!

Μπορεί να υστερεί σε ύψος, μπορεί να είχε απουσίες, μπορεί να «έχασε» τον Ματσιούλις στη διάρκεια του ματς, αλλά η ΑΕΚ πήρε ό,τι καλύτερο μπορούσε από το πρώτο ματς των «8» με την Μπάμπεργκ (71-67) και η διαφορά που έχει να καλύψει στη ρεβάνς δεν τρομάζει.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αποσυντονισμένες στο παρκέ, αλλά στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι», βελτιώνοντας την άμυνά τους, είχαν την ευκαιρία να φτάσουν ακόμα και στη νίκη. Κάποια λάθη, όμως, στοίχισαν και οι Γερμανοί πήραν τον έλεγχο.

Η «μάχη» των ψηλών βρήκε... νικητές τους γηπεδούχους, αφού Αλεξάντερ και Ρούμπιτ έκαναν... πάρτι, ενώ Χάντερ - Τζέιμς φορτώθηκαν με φάουλ και «κλείστηκαν» καλά από τους αντιπάλους. Αγωνία επικρατεί για τον Ματσιούλις, που διεκομίσθη στο νοσοκομείο για εξετάσεις, μετά τον τραυματισμό του στην έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Σάκοτα έδωσε πολύτιμες βοήθειες (15π., 6ρ.), όπως και οι Λαρεντζάκης (12π., 5ρ., 3ασ., 3κλ.) και Σαντ-Ρος (10π., 6ρ., 4ασ.), ενώ ο Θίοντορ (14π.) κράτησε την ομάδα στο τέλος.

Η δεύτερη σερί παρουσία στο Final 4 περνά πλέον από το ΟΑΚΑ (03/04, 19:30), όπου η ΑΕΚ περιμένει την απαραίτητη στήριξη από τον κόσμο της, για να πανηγυρίσουν μαζί μια ακόμα επιτυχία!

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο στην Βαμβέργη ήταν μια... παρωδία του μπάσκετ. Με τον Αλεξάντερ να κυριαρχεί στη ρακέτα, η Μπάμπεργκ πήγε στο 8-0 (8'), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να στόχο με τίποτα και να έχει 0/13 σουτ (!), μέχρι που... έσπασε το ρόδι ο Λαρεντζάκης. Οι «κιτρινόμαυροι» άρχιζαν να βελτιώνονται στην άμυνα και ο Θίοντορ πέτυχε buzzer beater τρίποντο για το 11-10 (10').

Στην δεύτερη περίοδο δεν πρόλαβαν να περάσουν 15'' και ο Ματσιούλις αποχώρησε τραυματίας και διεκομίσθη στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Ολίντε και Τέιλορ με τρίποντα έκαναν το 16-12 (12') και οι Λαρεντζάκης - Σάκοτα... απάντησαν για την ισοφάριση λίγο αργότερα (22-22, 17'). Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή δουλειά πάνω στον Χάντερ και «χάλασαν» το μυαλό του και ο ίδιος κατάφερε να βρει στόχο για πρώτη φορά στο 19' (28-28), μετά από 0/6 σουτ. Ο Λαρεντζάκης έκανε το 28-30 με 2/2 βολές κι έβαλε την ΑΕΚ μπροστά για πρώτη φορά στο ματς, με τον Σαντ-Ρος να παίζει καλή άμυνα στον Ράις στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σαντ-Ρος και Χάντερ έδωσαν μικρή διαφορά στην ΑΕΚ (28-34, 21'), αλλά οι ενέργειες του Ράις έφερα ξανά το ματς στα ίσια (36-36, 24'). Ο Χάντερ μπήκε σε... beast mode και οι Λαρεντζάκης - Σαντ-Ρος κρατούσαν την ομάδα με τα τρίποντά τους, τη στιγμή που ο Χίκμαν πάλευε από την άλλη, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-50 (30).

Όπως πήγε το ματς, όλα θα κρίνονταν στο τέλος. Ο Τέιλορ έδωσε... ανάσα στην Μπάμπεργκ (61-56, 32'), με τους Αλεξάντερ - Ράις να βάζουν την ομάδα τους σε θέση ισχύος (67-58, 36'). Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα με τα φάουλ (Χάντερ 4, Τζέιμς 3, Γκρίφιν 4), αλλά ο Θίοντορ την κράτησε και διαμόρφωσε το τελικό 71-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι ψηλοί της Μπάμπεργκ ήταν πιο δυνατοί στη ρακέτα, ενώ η γερμανική ομάδα ήταν καλύτερη σε ριμπάουντ και ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Αλεξάντερ (19π., 7ρ.) και Ρούμπιτ (12π.) έκαναν πολύ καλή δουλειά και κατάφεραν να περιορίσουν τον Χάντερ και τον Τζέιμς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χίκμαν είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ και ο Ζήσης βοήθησε στη δημιουργία (5ασ.).

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τζέιμς μπορεί να έδωσε βοήθειες στην άμυνα, αλλά είχε 1/6 σουτ. Επίσης, ο Χάντερ, με εξαίρεση την τρίτη περίοδο που πήρε... μπρος, άφησε το μυαλό του να χαλάσει από τους αντιπάλους και άρχισε στο ματς με 0/6 σουτ, μέχρι να βρει στόχο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Τέιλορ έδωσε... ανάσα στην Μπάμπεργκ (61-56), η οποία έτρεξε ένα μικρό σερί μετά για το 67-58.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τα τρίποντα και τις βολές, η ΑΕΚ την άσχημη έναρξη στο ματς και τα λάθη στο τέλος που στοίχισαν τη νίκη.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα καρφώματα του Χάντερ!

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67.