Γκαζιαντέπ-ΠΑΟΚ 65-77

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει στην παράταση εκτός έδρας την Γκαζιαντέπ με 77-65 και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Απόδραση από την Τουρκία ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου κατάφερε να επικρατήσει με 77-65 της Γκαζιαντέπ στην παράταση, έφτασε το ρεκόρ του στο Champions League στο 3-6 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για τους νικητές ο Ζάρας είχε 12 , ενώ για τους ηττημένους ο Κάρτερ είχε 17.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο ματς και προηγήθηκε με 3-10 με τον Κλάσεν, ο οποίος έφτασε τους 5 πόντους.. Ο Φρειμάνις με 2/2 βολές μείωσε σε 10-14 στο 5'. Η Γκαζιαντέπ μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Χατζιγιέβα (15-14 στο 6'). Ο Χαραλαμπόπουλος κατάφερε να ξαναδώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 9' (16-17).

Ο Χρυσικόπουλος έγραψε το 16-22 για την ομάδα του Παπαθεοδώρου στο 11'. Ο Ζάρας πήρε την... σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και με δικό του τρίποντο, έκανε το 18-25. Η Γκαζιαντέπ επέστρεψε γρήγορα και με τον Αρμαντ έφερε το ματς στον πόντο (26-27). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού ο Κάρτερ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 30-34. Η ελληνική ομάδα είχε 4/7 τρίποντα, ενώ οι Τούρκοι 2/12 μέχρι το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, με τον Γκος να γράφει το 37-43 στο 25'. Η Γκαζιαντέπ κατάφερε να κάνει το 41-43 με τον Λάιονς λίγο αργότερα. Το σύνολο του Παπαθεοδώρου συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με τον Κρουμπάλι να καρφώνει εντυπωσιακά για το 44-47 στο 28'. Ο ΠΑΟΚ έχασε την συγκέντρωση του στα τελευταία λεπτά και η Γκαζιαντέπ κατάφερε να γράψει το 50-47.

Ο Όγκουτ με τρίποντο διαμόρφωσε το 53-50 στο 32'. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Χαραλαμπόπουλο σε 55-55. Με ένα φοβερό έμμεσο τρίποντο του Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για 4 (55-59) στο 35'. Oι Τούρκοι με 5 σερί πόντους έκαναν το 60-59 στο 37'. Ο Γκος είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν ευστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο στην παράταση έγραψε το 65-67. Μαργαρίτης έκανε το 65-71, 1:30 πριν τη λήξη. Ο Ζάρας καθάρισε το ματς, κάνοντας το 65-74 με τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερα ριμπάουντ (48 έναντι 37), σούταρε με 9/20 τρίποντα, ενώ πήρε καλύτερες αποφάσεις στην παράταση

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαργαρίτης είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος του ματς

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χαραλαμπόπουλος είχε 11 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, βοηθώντας πολύ στο διπλό της ομάδας του

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ραντ έπαιξε 43 λεπτά, αλλά μέτρησε 1/9 σουτ και 5 πόντους, κάτι που στοίχισε στους Τούρκους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ζάρα που έγραψε το 65-74 και κλείδωσε το ματς, 1 λεπτό πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκαζιαντέπ το ποσοστό στα τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ τα πολλά λάθη

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό κάρφωμα του Λάιονς

Τα Δεκάλεπτα: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77 (παρ.)