Περιστέρι - Τενερίφη 90-82: Και όμως τα κατάφερε! (vids)

Έπειτα από ένα απίθανο ματς, το Περιστέρι μπόρεσε να επιβληθεί της Τενερίφης με 90-82 και πήγε στους «8» του BCL!

Το Περιστέρι Bwin κατάφερε να πάρει μία σπουδαια νίκη επί της Τενερίφης με 90-82 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Καρσίγιακα επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 98-87, μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Περιστέρι – Τενερίφη: Το ματς

Το Περιστέρι έδειξε από νωρίς ότι δεν πρόκειται να παρατήσει την υπόθεση και κοίταξε στα μάτια την Τενερίφη. Ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μ τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (16-13, 5:43). Αμφότερες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν την περίοδο με το σκορ στο 28-24, έπειτα από Buzzer Beater του Ελάιζα Μήτρου Λονγκ.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι δύο πλευρές συνέχισαν το συναρπαστικό παιχνίδι. Στο 5:18 ήταν μάλιστα ισόπαλες με τον πίνακα του σκορ να δείχνει το 38-38. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να αποκτούν το πάνω χέρι στον ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 50-46.

Το Περιστέρι μπόρεσα αρχικά να διατηρηθεί σε απόσταση από την Τενερίφη στην αρχή του δεύτερου μισού αλλά η Τενερίφη μπόρεσε σιγά σιγά να «ροκανίσει» τη διαφορά και παρά το γεγονός πως στο 5:06 το σκορ ήταν στο 61-54, η τρίτη περίοδος έληξε με την απόσταση στους 2 πόντους με 68-66.

Το τρομερό φινάλε

Ο Κάιλ Γκάι έδωσε το προβάδισμα για τους Ισπανούς στο 6:20 με το σκορ στο 72-71 ενώ λίγο αργότερα ο Χούερτας έδωσε προβάδισμα 3 πόντων. Ο Ράγκλαντ μείωσε ξανά στον πόντο (74-73, 5:28) και ο Κένι Γουίλιαμς ευστοχώντας σε 2 βολές, έβαλε ξανά το Περιστέρι σε θέση πλοηγού (75-74, 4:48). Ο Κασελάκης με τρίποντο έκανε το 78-76 και οι παίκτες πήγαν στους πάγκους με time out στο 3:59 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Κάιλ Γκάι πήρε δύσκολο σουτ με το ριμπάουντ να το μαζεύει ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ, ο οποίος μάλιστα εκμαίευσε το φάουλ και πήγε στις βολές. Εκεί έβαλε και τις δύο, ανεβάζοντας το σκορ στο 82-76. Ο Ράγκλαντ έφυγε στον αιφνιδιασμό μετά από χαμένο τρίποντο του Κάιλ Γκάι και έκανε το 84-78, ωθώντας τους φιλοξενούμενους να πάρουν time out στο 2:16.

Ο Ρένφρο με μία τρομερή τάπα κράτησε το σκορ το ίδιο ενώ στην επίθεση ο Χουέρτας πήρε το φάουλ για τους φιλοξενούμενους. Ο ίδιος ήταν εύστοχος και στις δύο, μειώνοντας στου 4 (84-80, 1:48). Ο Ράγκλαντ έδωσε ξανά λύση για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία όμως δεν μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, αναγκάζοντας τον Έλληνα προπονητή να πάρει time out (86-82, 1:09). Με ένα μεγάλο τρίποντο ο Ράγκλαντ φένηκε να «κλειδώνει» την νίκη-πρόκριση, έπειτα από μία τρομερή αναμέτρηση που έληξε 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-46, 68-66, 90-82

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τρίποντο από τη γωνία του Κένι Γουίλιαμς για το 89-82 στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζο Ράγκλαντ που σημείωσε 15 πόντους ενώ παράλληλα μοίρασε 14 ασίστ σε 31:17 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ζοάν Σάστρε που σε 25:02 λεπτά συμμετοχής είχε μόλις 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ χωρίς κάποιον πόντο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι Κένι Γουίλιαμς και Λεωνίδας Κασελάκης που έιχαν από 18 πόντους ο καθένας αλλά και ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ με 12.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Μαρσελίνιο Χουέρτας που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 31 πόντους με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 29:55 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η κυριαρχία του Περιστερίου στα τρίποντα, όπου σούταρε με 54,55% αντί του 33,33% της Τενερίφης.