Μεσολόγγι - Λάρισα 79-77: Τρίποντο παραμονής (vid)

Το Μεσολόγγι (5-15) με buzzer beater του Γιάννη Χατζηνικόλα (5-15) σε «νεκρό» χρόνο νίκησε την Λάρισα κι έμεινε ζωντανό στην μάχη της παραμονής.

Το Μεσολόγγι επικράτησε της Λάρισας με 79-77 και διατήρησε πιθανότητες παραμονής στην Basket League. Οι γηπεδούχοι πήγαν να «αυτοκτονήσουν» χάνοντας διαφορά 11 πόντων, αλλά ο Γιάννης Χατζηνικόλας με τρίποντο στο... μηδέν χάρισε τη νίκη.

Οι Θεσσαλοί πάντως έχουν την ισοβαθμία με το μέρος τους και συνεπώς η παρουσία τους στην Basket League της επόμενης σεζόν βρίσκεται στα χέρια τους.

Στην αναμέτρηση διακυβεύονταν πολλά κι έτσι ήταν απόλυτα λογικό να επικρατεί εκνευρισμός, λάθη και άστοχες ενέργειες στο ξεκίνημά της. Το Μεσολόγγι κατάφερε να προηγηθεί με 13-8 (9') χάρη στην ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών, ωστόσο ο Παπαδάκης άλλαξε την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (15-17, 10').

Οι Θεσσαλοί κατάφερε να χτίσει ένα μομέντουμ με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 23-30 (18'). Οι γηπεδούχοι πάντως στο διάστημα που απέμενε μέχρι την ανάπαυλα ανταποκρίθηκαν καλύτερα και με πόντους του Γκότσερ ανέτρεψαν την κατάσταση (35-33, 20').

Η ομάδα του Καλαμπάκου μπήκε αγριεμένη στην τρίτη περίοδο και με 12-2 χάρη σε 2/2 τρίποντα του Λάνγκφορντ προηγήθηκε με 47-37 (23'). Γκόρντον και Ουόσπουν δεν άφησαν την Λάρισα να χάσει εντελώς την επαφή με το σκορ η οποία πλησίασε σε 56-52 (29').

Το Μεσολόγγι ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο όπως τελείωσε το προηγούμενο... με τρίποντο και έτσι βρέθηκε ξανά στο +8 (64-56, 32'). Η ομάδα του Παπανικολόπουλου προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι και με τρίποντο του Παπαδάκη πλησίασε σε 76-73 (40'). Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει την ψυχραιμία τους, ο Λάιονς υπέπεσε σε ανούσιο αντιαθλητικό φάουλ και έγινε το 76-75.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 7 περισσότερες ασίστ (18-11), τρία λιγότερα λάθη (8-11) και μπόλικη τύχη στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκότσερ ολοκλήρωσε με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Ο Χατζηνικόλας εκτός από το νικητήριο σουτ είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Kαμπερίδης είχε 1/5 σουτ και 2 ριμπάουντ σε 18:37.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λάνγκφορντ πρόσφερε 18 πόντους εκ των οποίων οι περισσότεροι στο δεύτερο ημίχρονο.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 76-73 με 2/2 βολές και ακολούθως με φόλοου του Ουάσινγκτον έγινε το 76-77. Στην τελευταία επίθεση ο Χατζηνικόλας ευστόχησε σε τρίποντο και το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Μεσολόγγι την νευρικότητα που έδειξε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Η Λάρισα τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά το τρίποντο νίκης του Χατζηνικόλα και αυτό του Γκότσερ από το κέντρο του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-33, 61-56, 79-77