Παναθηναϊκός – Ιωνικός 98-74: Μπρέι και Χεζόνια έδιωξαν το... άγχος

Γιώργος Κούβαρης

Ο Ιωνικός έβαλε... δύσκολα στον Παναθηναϊκό για 30 λεπτά, αλλά μ' ΄ένα 30-10 στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 98-74. Τραυματίστηκε ο Σαντ-Ρος.

Ο Μάριο Χεζόνια φρόντισε να κάνει «θόρυβο» στο ντεμπούτο του στην Basket League, ο Τι Τζέι Μπρέι συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 μέτρα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την αμυντική του ένταση στην τελευταία περίοδο και κάπως έτσι κατάφερε να κάνει τα... δύσκολα, εύκολα, κερδίζοντας με 98-74.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι πλασματική η διαφορά στο σκορ και αυτό διότι ο Ιωνικός έως και το 30' ήταν μέσα στο ματς (68-64) και παρουσιάζονταν άκρως ανταγωνιστικός. Όμως στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός θύμισε το ματς με την Μακάμπι και με επιμέρους 30-10 έδιωξε το άγχος που είχε δημιουργηθεί!

Ο Μπρέι τελείωσε το ματς με 20 πόντους έχοντας 1/1 δίποντο, 6/10 τρίποντα και 5 ασίστ, ο Μάριο Χεζόνια πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Σέλβιν Μακ πήρε τη σκυτάλη στην τελευταία περίοδο έχοντας στο σύνολο 14 πόντους με 4/5 τρίποντα και 5 ασίστ.

Φυσικά προκαλεί ανησυχία ο τραυματισμός του Σαντ-Ρος, ο οποίος αποχώρησε στην 3η περίοδο του αγώνα.

Το ματς

Λίγο η κούραση του Παναθηναϊκού από το πρόσφατο ματς με την Μακάμπι, λίγο η διάθεση που είχαν οι παίκτες του Ιωνικού, μετέτρεψαν το παιχνίδι στο κλειστό του ΟΑΚΑ σε... ντέρμπι! Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, ενώ οι «πράσινοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να προηγηθούν με 17-11 στο 6'. Έκτοτε ο Ιωνικός με ένα επιμέρους 10-3 γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 21-20 στο δεκάλεπτο έχοντας 8 ριμπάουντ περισσότερα (16-9) και 8/20 σουτ έναντι 7/18 του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα νευρικοί στην επίθεση και αυτό αποτυπώθηκε από τα πέντε λάθη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Χόλογουελ (13π., στο α') ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ενώ ο Χόλιφιλντ «καθάριζε» όλα τα επιθετικά ριμπάουντ στην «πράσινη ρακέτα. Από τη στιγμή που η νευρικότητα συνεχίζονταν στις τάξεις των παικτών του Κάτας, ο Ιωνικός έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-39). Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε 10/18 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 3/7 βολές, ενώ ο Ιωνικός 9/22 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 3/4 βολές. Όμως η διαφορά ήταν στα ριμπάουντ, με την ομάδα της Νίκαιας να έχει 10 περισσότερα (25-15) και 12 επιθετικά!

Ακόμα και όταν ο Τι Τζέι Μπρέι πήρε... φωτιά στην 3η περίοδο σημειώνοντας 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, ο Ιωνικός μπόρεσε να «απαντήσει» και να μην αφήσει την ψαλίδα της διαφοράς να ανοίξει επικίνδυνα. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 πόντους (62-53 στο 27') αλλά ο Νίκος Χουγκάζ μπόρεσε να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι μ' επιμέρους 9-3 (65-62) πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (68-64).

Όμως οι... αντιστάσεις του Ιωνικού δεν κράτησαν περισσότερο. Ο Μάριο Χεζόνια πήρε την σκυτάλη από τον Μπρέι και μαζί με τον Μποχωρίδη βοήθησαν τους «πράσινους» να πραγματοποιήσουν επιμέρους 12-4 και να προηγηθούν για πρώτη φορά με +13 πόντους (80-67 στο 34') με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» με το... άγχος και την υπόθεση της νίκης απέναντι στον αξιόμαχο Ιωνικό. Η διαφορά στη συνέχεια μεγάλωσε και περισσότερο (86-70 στο 36')

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε για ένα ακόμη ματς του πρωταθλήματος στο μακρινό του σουτ και με 18/37 τρίποντα δεν έδωσε κανένα περιθώριο στον -πολύ καλό- Ιωνικό να αντιδράσει. Επιπλέον στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε και τα ριμπάουντ καθώς από τα -10 του α' μέρους (15-25) έκλεισε το ματς στο +1 (37-36) έχοντας 22-11 σ' αυτό το διάστημα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τι Τζέι Μπρέι ήταν... on fire στο ματς και δη στην 3η περίοδο, τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους (1/1 δίποντο, 6/10 τρίποντα) και 5 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάριο Χεζόνια πρόσφερε σημαντικούς πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους οποίους ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «ανοίξει» την ψαλίδα της διαφοράς. Συνολικά είχε 16 πόντους με 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 2/2 βολές.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνηγμα της 4ης περιόδου όπου ο Παναθηναϊκός με ένα αρχικό 12-4 πήρε «διψήφια» διαφορά την οποία και μεγάλωνε όσο περνούσε η ώρα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουσταφά Μουχαϊμίν είχε μόλις 1/8 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου τον Ιωνικό.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό κάρφωμα του Νίκου Χουγκάζ και με τα δύο χέρια, παρά την προσπάθεια του Λευτέρη Μποχωρίδη να τον ανακόψει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα χαμένα ριμπάουντ του πρώτου ημιχρόνου και ο Ιωνικός όλη την 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74