Περιστέρι - ΠΑΟΚ 76-67: Άμυνα και εμπειρία χάρισαν τη νίκη (vid)

Το Περιστέρι (6-4) νίκησε τον ΠΑΟΚ (4-5) με 76-67 χάρη στην άμυνα και την προσωπικότητα των παικτών του.

Το Περιστέρι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 76-67.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 8-14 (6'). Το Περιστέρι αντέδρασε παίζοντας πιο στοχευμένο μπάσκετ και με τον Γκρέι να έχει επαφή με το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκε με 15-14 (9').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πρωταγωνίστησαν οι βιαστικές επιλογές και τα λάθη με αποτέλεσμα καμία εκ των δύο ομάδων να μην μπορεί να επιβάλλει το ρυθμό της (24-24, 17'). Ο Πέτεγουεϊ βρήκε συνεχόμενους πόντους κάτι το οποίο βοήθησε την ομάδα του να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (30-24, 19'). Ο ΠΑΟΚ όμως βρήκε εύκολα καλάθια και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη μπήκαν αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο και μέσα από την πιεστική τους άμυνα βρήκαν χώρο για να τρέξουν και να βρουν σκορ στον αιφνιδιασμό. ΜακΛιν και Βασιλόπουλος πρωταγωνίστησαν όταν έγινε το σκορ 45-36 (24'). Ο ΠΑΟΚ είχε ξεμείνει από λύσεις με αποτέλεσμα οι παίκτες του Λυκογιάννη αν προτιμούν προσωπικές ενέργειες από ομαδικές. Το Περιστέρι με τον Μπουρούση να πασάρει εξαιρετικά, το εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε στο +12 (57-45, 30').

Ο συνδυασμός εμπειρία και ταλέντου στο ρόστερ του Πεδουλάκη συνδυάστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Περιστερίου σταμάτησε να τρέχει, αλλά μέσα από την καλή άμυνα που παρέμενε σε υψηλό επίπεδο και με εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 παρέμεινε με διαφορά ασφαλείας (65-55. 34'). Η τελευταία προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης στέφθηκε με αποτυχία αφού Πέτεγουεϊ και Γκρέι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (40%-23%), ριμπάουντ (40-33) και ασίστ (18-14).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τρε ΜακΛιν τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό απόγευμα ο Μπο Μπιτς με 0/2 σουτ, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη σε 17 λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλός ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το Περιστέρι ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε διαφορά και δεν ανησύχησε ξανά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι το 45% στα δίποντα. Ο ΠΑΟΚ τα 5/21 τρίποντα και την γενικότερη επιθετική λειτουργία του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η όμορφη εκδήλωση του αιφνιδιασμού με τον Βασιλόπουλο να δίνει υπέροχη ασίστ και τον ΜακΛιν να σκοράρει για το 50-40.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67