ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 85-84: Ο Ματσιούλις... ντύθηκε Λοτζέσκι και με 6 τρίποντα κράτησε το αήττητο (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε τα νεύρα και τον ΠΑΟΚ και έμεινε αήττητη (5-0) έμεινε αήττητη χάρη στον επιθετικό οίστρο του Γιόνας Ματσιουλις, ο οποίος είχε 6/8 τρίποντα. «Φωνάζει» ο ΠΑΟΚ για τη φάση του Λοβ.
Ντέρμπι μέχρι το τέλος. Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Με την ΑΕΚ περισσότερο ψύχραιμη, περισσότερο τυχεροί. Και με ένα προσόν που δεν είχε ο ΠΑΟΚ. Διέθετε ονοματεπώνυμο. Αυτό του Γιόνας Ματσιούλις. Ο Λιθουανός κάλυψε με απόλυτη επιτυχία το κενό του Ματ Λοτζέσκι και με έξι τρίποντα, έδωσε μία νίκη γεμάτη άγχος και πίεση στην ΑΕΚ. Πλέον, η «Βασίλισσα» μετράει 20 συνεχόμενες νίκες στην Basket League.Ο ΠΑΟΚ εξέφρασε σοβαρά παράπονα για την έτσι και αλλιώς μέτρια (έως κακή) διαιτησία, αφού στη φάση που ο Λοβ μειώνει με τρίποντο, ο Ζήσης του κάνει φάουλ που δεν καταλογίστηκε.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ στόχευσε εκεί που... πονάει η ΑΕΚ. Κοντά στο καλάθι. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον σούπερ Κακλαμανάκη και μετά με τον Κονατέ, τόσο ο Μαυροειδής, όσο και ο Μορέιρα ταλαιπωρήθηκαν αρκετά.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 3-7, με την ΑΕΚ να απαντάει και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 14-9.

Όλο το πρώτο ημίχρονο είχε εναλλαγές στο σκορ, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να ξεφύγει με 7 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

To δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη υπόθεση. Ξανά η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ξεφύγει και ο ΠΑΟΚ επέμενε να κυνηγά.

Η επιθετικότητα κοντά στο καλάθι χάθηκε, με την ΑΕΚ, ωστόσο να αναλώνεται σε διαμαρτυρίες για τη μέτρια είναι η αλήθεια, διαιτησία.

Το φινάλε ανήκει στον Ματσιούλις. Τρίποντο για το 78-76. Τρίποντο για το 81-76! Και όμως η ΑΕΚ με διαφορά 6 πόντων, μισό λεπτό πριν το τέλος, καρδιοχτύπησε. Το αντιαθλητικό φάουλ του Λάνγκφορντ έδωσε στον ΠΑΟΚ 4 πόντους. Και ξανά ντέρμπι. Στο τέλος ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, αν και το τρίποντο του Λοβ, που πήγε το ματς στον πόντο, ο Ζήσης φαίνεται να το κάνει φάουλ. Ο Ρογκαβόπουλος έβαλε τις κρίσιμες βολές (2/2) και ο Ματσιούλις αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη δική του για να κυλήσει ο χρόνος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στα κρίσιμα η ΑΕΚ απέδωσε. Με τα μακρινά σουτ του Ματσιούλις. Επίσης, διόρθωσε την άμυνα της, η οποία στο πρώτο ημίχρονο.. έμπαζε επικίνδυνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιόνας Ματσιούλις! Με 6/8 τρίποντα και προσφορά στην άμυνα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και άμυνες στα κρίσιμα σημεία. Επίσης ο Δημήτρης Μαυροειδής κράτησε την ΑΕΚ στην επίθεση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακή η παρουσία του Τσαλμπούρη απέναντι στην παλιά του ομάδα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο απανωτά τρίποντα του Ματσιούλις και οι βολές του Λάνγκφορντ, που έφεραν την ΑΕΚ από το -1 στο +6.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκλεψε και έβγαλε τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό. Εντυπωσιακό κάρφωμα και δύο πόντοι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την άμυνά της. Τις πολλές κακές επιλογές και τα λάθη (16). Και το γεγονός ότι έχασε το μυαλό της με τις αποφάσεις της διαιτησίας. Ο ΠΑΟΚ το φινάλε, τις χαμένες βολές και τις λιγοστές ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.