ΑΕΚ - Ηρακλής 86-61: Τον «εκτέλεσε»! (pics & vids)

Στην 15η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα έφτασε η ΑΕΚ (16-4), που παρουσιάστηκε σοβαρή κόντρα στον Ηρακλή (9-11) και, με 51% στα τρίποντα, νίκησε με 86-61, για την 20η αγωνιστική.

Ένα πολύ καλό τεστ, από το οποίο βγήκε νικήτρια, έδωσε η ΑΕΚ, ενόψει της αναμέτρησης με την Βόννη (10/03, 21:00), για το δεύτερο ματς των «16» στο Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι», αν και δεν ανταποκρίθηκαν ξανά στα αμυντικά τους καθήκοντα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχαν τρομερή ευστοχία από τα 6.75μ, γεγονός που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν την 15η διαδοχική τους νίκη.

Από τον Ηρακλή, που προηγήθηκε μόνο στο πρώτο λεπτό (2-3), οι Χάνλαν (14π., 7ρ., 4ασ.), Σούλερ (12π., 8ρ.) και Καββαδάς (11π., 6ρ.) ήταν αυτοί που δημιούργησαν πρόβλημα στους γηπεδούχους.

Το ματς

Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το ρυθμό της και με πρωταγωνιστές τους Ρέι, Ζήση και Κακλαμανάκη, έφτασε στο +13 (19-6, 5'). Ειδικά ο Αμερικανός έμοιαζε ασταμάτητος, και μαζί με τον Έλληνα γκαρντ και τον Λάνγκφορντ άνοιξαν την διαφορά στο δεκάλεπτο (32-10). Ωστόσο, ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεσή του στην δεύτερη περίοδο και οι Καββαδάς, Σούλερ, Χάνλαν δημιούργησαν πρόβλημα στους «κιτρινόμαυρους» και μείωσαν σε 39-30 (18'). Ο Λάνγκφορντ λίγο αργότερα «εκτέλεσε» ξανά για το 44-32 του ημιχρόνου, αφού ο Σούλερ δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Ρέι, Γιάνκοβιτς και Κακλαμανάκης έβαλαν ξανά την ΑΕΚ στο +18 (50-32, 21'), αλλά η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο... ονειρική, αφού η αδράνεια στην άμυνα και η πίεση του Ηρακλή, που έκανε επιμέρους 5-17, έφερε το 55-49 (27'). Ζήσης - Κακλαμανάκης και Τέπιτς από την άλλη διαμόρφωσαν το 60-51 στο 30'. Ο Ντέιβις προσέφερε μια εκπληκτική φάση, όταν έκανε... πόστερ τον Ματσιούλις και πήρε και το φάουλ του (60-54, 31'), αλλά ο Λιθουανός... απάντησε με πέντε σερί πόντους (65-54, 32') και μαζί με τον Λάνγκφορντ έκαναν το 70-55 (34'). Τα τρίποντα των Γιαννόπουλου - Λάνγκφορντ (78-59, 38') ήρθαν για να «κλειδώσουν» στην ουσία τη νίκη της ΑΕΚ, με τον Χρυσικόπουλο να δίνει τη μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος (86-61, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε 51% στα τρίποντα, μοίρασε 20 ασίστ, έμεινε στα 8 λάθη κι έκανε 9 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν και πάλι τρομερός, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους (1/2δ., 4/6τρ., 2/2β.). Ο Νίκος Ζήσης πέτυχε 13 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και πήρε 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κιθ Λάνγκφορντ και ο Γιόνας Ματσιούλις «μίλησαν» κυρίως στο τέλος και είχε 11 πόντους έκαστος.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Γκάβιν, Καλαϊτζίδης και Κακαρούδης δεν ήταν σε καλή ημέρα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ πήρε διαφορά ασφαλείας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (30-12) και παρά τα «ξεσπάσματα» του Ηρακλή, δεν κινδύνευσε ουσιαστικά. Τα τρίποντα των Γιαννόπουλου - Λάνγκφορντ ήρθαν για να επισφραγίσουν τη νίκη στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την αδράνειά της σε σημεία που ο Ηρακλής έκανε σερί, οι φιλοξενούμενοι τα τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πόστερ κάρφωμα του Ντέιβις στον Ματσιούλις με την έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61.