Ήφαιστος - ΠΑΟΚ 77-69: Κοιτάζουν ψηλά οι μεν, στη ζώνη του υποβιβασμού ο «Δικέφαλος»

Ο Ήφαιστος Λήμνου (11-8) επικράτησε του ΠΑΟΚ (5-14) με σκορ 77-69 και παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της κατάταξης ενώ ο «Δικέφαλος» συνεχίζει να... βυθίζεται και βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πανηγύρισε την όγδοη νίκη της σε 10 αγώνες στη Λήμνο κι έχοντας εδραιωθεί προ καιρού στις θέσεις των playoffs, κοιτάζει πλέον όλο και πιο ψηλά στην κατάταξη.

Σε ό,τι αφορά τον ΠΑΟΚ, οι «ασπρόμαυροι» παραμένουν καθηλωμένοι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού κι έχει μπροστά του επτά αγωνιστικές για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Νίκος Σαμαράς», εκεί όπου ο Τζέρι Σμιθ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 11-12 κι εν συνεχεία οι Μπόμπι Μπράουν, Ζήσης Σαρικόπουλος ανέβασαν τη διαφορά στο +6 για τον ΠΑΟΚ (11-17, 6:34). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 20-24 ενώ ο Τζακόρι Ουίλιαμς σκόραρε για το 25-34 στο 13:56.

Ο Ήφαιστος Λήμνου αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 36-36 με το τρίποντο του Δημήτρη Σταμάτη και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 41-40! Εν συνεχεία ο Σον Έβανς έκανε το 49-41 με layup όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 10-0 για το 49-51 στο 25:03. Ο Σάνον Σόρτερ έκανε το 55-56 με 2/2 βολές όμως οι νησιώτες άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 9-0 για το 64-56 στο 33:35! Ο Σταμάτης με τρίποντο έγραψε το 67-58 στα 3:16 για το τέλος και η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 77-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και 41% από το τρίποντο, ο Ήφαιστος έφτασε στη σπουδαία νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σον Έβανς ήταν καθοριστικός με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άαρον Μπεστ είχε 0/5 σουτ εντός πεδιάς και 4 ριμπάουντ σε 22:35.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Σταμάτης μέτρησε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 24:19.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 9-0 του Ήφαιστου στα πρώτα 3:35 της τέταρτης περιόδου, εκεί όπου οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το εις βάρος τους 55-56 σε 64-56, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την απόδοση του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69.