Άρης - Κολοσσός 85-87: Τον βύθισε ακόμη περισσότερο (vid)

Ο Ντόνοβαν Τζάκσον έβαλε το σουτ του αγώνα και χάρισε τη νίκη στον Κολοσσό μέσα στο Nick Galis Hall με 85-87 στη δεύτερη παράταση. Αυτή ήταν η 5η νίκη των Ροδιτών στη Θεσσαλονίκη επί των «κίτρινων», στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις των δύο ομάδων!

Ημίχρονο των… σερί ήταν το πρώτο καθώς ο μεν Άρης άρχισε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 (2:30) με ηγετική φυσιογνωμία τον Δημήτρη Φλιώνη, ο δε Κολοσσός Ρόδου αντέδρασε με 0-12 σερί και βρέθηκε μπροστά με 8-14 (6’) αξιοποιώντας τις κακές επιστροφές των γηπεδούχων στην άμυνα. Ο Κρομά ήταν ο ηγέτης των φιλοξενούμενων με τους 11 πόντους που σημείωσε στην πρώτη περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 19-18 έπειτα από 5-0 σερί του Άρη.

Οι γηπεδούχοι πήραν ελάχιστα πράγματα από τους ψηλούς τους και στη δεύτερη περίοδο, σε αντίθεση με τον Κολοσσό ο οποίος είχε πολυφωνία στην επίθεση και με 0-9 σερί προηγήθηκε με 21-27 (13:30). Οι δύο ομάδες, γενικώς, δεν είχαν τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, τούτο όμως ευνόησε τον Κολοσσό ο οποίος είχε περισσότερη λογική στο παιχνίδι του και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 29-36 καθώς σούταρε με 40% στο μακρινό σουτ και με 47% στα δίποντα. Ο δε Άρης τελείωσε το παιχνίδι με 3/12 τρίποντα και 36% στα δίποντα.

Ο Άρης έβαλε ένταση στο παιχνίδι του, είδε τους Ντραγκίτσεβιτς-Μόρις να μπαίνουν στην εξίσωση του αγώνα με διαδοχικούς πόντους, κυρίως όμως η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πρόσθεσε πίεση στην άμυνα. Έτσι ανέτρεψαν την κατάσταση (43-42, 26’). Στη δύσκολη στιγμή ο Ντόνοβαν Τζάκσον κράτησε τον Κολοσσό με πέντε διαδοχικούς πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 49-50 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Άρης πήρε πολλά στην τελευταία περίοδο από τους Γκάγκιτς, Σλαφτσάκη, παράλληλα διατήρησε την άμυνά του σε υψηλό επίπεδο και με 8-0 σερί προηγήθηκε με 57-50 (32’) αλλά και με 65-58 (35:30). Ωστόσο δεν έχτισε στη διαφορά, ο Κολοσσός Ρόδου αντέδρασε και μείωσε σε 65-62 (36:30). Ο Τουντζιαράκης διατήρησε τον Κολοσσό Ρόδου στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (68-66), 105’’ πριν το τέλος. Ο Κολοσσός έκανε την ανατροπή με πέντε συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκε με 70-71, 56’’ πριν το τέλος. Μία βολή του Ντραγκίτσεβιτς κι ένα άστοχο τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έδωσαν τον τελευταίο λόγο στον Κολοσσό. Ο Μπρέιζελτον πήρε την ευθύνη επάνω του, αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί συνεχίστηκε η μάχη και ο Άρης προηγήθηκε με 77-74, 2’20’’ πριν το τέλος. Δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σ’ αυτή, παρότι διαχειρίστηκε τέσσερις επιθέσεις. Κι έτσι ο Μπρέιζελτον ισοφάρισε σε 77-77, 8’9’’ πριν το τέλος. Εκεί ο Άρης έψαξε έναν «ήρωα», έναν παίκτη να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Ο Μιλόσεβιτς προσπάθησε να τα κάνει όλα μόνος του, ουσιαστικά κατέστρεψε την επίθεση του Άρη και το παιχνίδι πήγε στη δεύτερη παράταση (77-77). Εκεί και πάλι ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να αποδράσει μ’ ένα μεγάλο σουτ, ενώ ο δε Άρης για μια ακόμη φορά δεν κατάφερε να «σκοτώσει» τον αντίπαλό του. Προηγήθηκε με 85-84, περίπου 80’’ πριν το τέλος, αλλά έμεινε άποντος. Αντιθέτως, ο Άρης Λυκογιάννης έβαλε στο τελευταίο λεπτό τον Ντόνοβαν Τζάκσον, ο Αμερικανός έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο 11’’ πριν το τέλος και σε συνδυασμό με την τελευταία κακή επιλογή του Ντραγκίτσεβιτς, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 85-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ με τους Μπρέιζελτον, Τζάκσον, ενώ ο Άρης αποδείχθηκε «ανίκανος» να κερδίσει έχοντας πολλές ευκαιρίες.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόνοβαν Τζάκσον έβαλε το σουτ του παιχνιδιού, νωρίτερα το είχε κάνει ο Μπρέιζελτον (στην κανονική διάρκεια), ενώ ο Κρομά είχε σταθερά καλή απόδοση.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τουντζιαράκης έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τι άλλο, το σουτ του Τζάκσον 11’’ πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Και οι δύο ομάδες υπήρξαν στιγμές κατά τις οποίες δεν μπορούσαν να βρουν έστω μία σωστή επιλογή στην επίθεση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό φόλοου του Τζέιλεν Μόρις στο τρίτο δεκάλεπτο και κυρίως το σημείο που έφτασε το χέρι του Αμερικανού για να αφήσει την μπάλα στο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49:50, 71-71 (κ.α.), 77-77(α’ παρ.), 85-87 (β’ παρ.)