Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός 78-81: Αγχώθηκε αλλά διατήρησε το αήττητο με Ναν και Βιλντόζα

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός δεν εντυπωσίασε στη Ρόδο ωστόσο πήρε στο... ρελαντί τη νίκη κόντρα στον αξιόμαχο Κολοσσό με 81-78 διατηρώντας το αήττητο στην Basket League (8/8) πριν από το ταξίδι στο Βελιγράδι για την αναμέτρηση με την Παρτίζαν. Καλύτεροι οι Ναν και Βιλντόζα.

Τα εύκολα - δύσκολα πήγε να κάνει ο Παναθηναϊκός AKTOR στη Ρόδο. Και όχι μόνο μια φορά. Εκεί που έπαιρνε διαφορές ασφαλείας, αμέσως κατέβαζε ταχύτητα, έσβηνε τις μηχανές και ο Κολοσσός έβρισκε την ευκαιρία να μειώσει και να φανεί απειλητικός. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να γίνει τόσο ανταγωνιστικός ώστε να απειλήσει περισσότερο την ομάδα του Αταμάν.

Αν και μείωσε στους πέντε πόντους στα 13'' από το τέλος του αγώνα (76-81) έχοντας απαντήσει με 6-0 σερί, ούτε υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο, αλλά ούτε και οι Ναν, Βιλντόζα που ήταν οι κορυφαίοι των «πρασίνων» έδωσαν περισσότερα δικαιώματα. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 15 πόντους (σ.σ. τους 13 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) με 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη, ενώ ο Αργεντινός πρόσθεσε άλλους 15 πόντους με 2/3 δίποντα 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη.

Για τον Κολοσσό εντυπωσιακός ήταν ο Λούκα Μπραϊκοβιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές) και 7 ριμπάουντ, ενώ οι Κολοβέρος και Μπιλής πέτυχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς: Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι και αυτό φάνηκε από το +12 του πρώτου πενταλέπτου (6-18). Ένα διάστημα όπου ο Κολοσσός είχε πάρει και τους έξι πόντους από τον Μπραΐκοβιτς, ενώ οι παίκτες του Σεγκούρα είχαν 0/5 τρίποντα. Ο σέντερ των Ροδιτών ήταν εκείνος που κρατούσε την ομάδα του στο σκοράρισμα ενώ μέχρι τη στιγμή που χρεώθηκε με δύο φάουλ στο 8' είχε 13 πόντους με 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 5 ριμπάουντ. Ήταν ο παίκτης ο οποίος είχε «πονοκεφαλιάσει» περισσότερο την «πράσινη» άμυνα.

Συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο (20-27) ο Παναθηναϊκός (με τον Βιλντόζα να μετράει 8 πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα) είχε 6/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 7 ασίστ για ένα λάθος ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 6/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές και 3 ασίστ για 4 λάθη. Ουσιαστικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που... συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έμεναν σε... μονοψήφια απόσταση (22-31) έως το 14' ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη και οι «πράσινοι» έλεγχαν το ματς με... σβηστές τις μηχανές (22-36 στο 18'). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Αταμάν να προηγείται με +16 πόντους διαφορά (28-44) έχοντας τον Βιλντόζα σε πολύ καλό επιθετικό απόγευμα (σ.σ. 13 πόντοι με 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) αλλά να υπάρχει και πάλι αστοχία στις βολές με 9/16 ύστερα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Το δυσάρεστο για τον Κολοσσό ήταν τα τρία φάουλ με τα οποία είχαν χρεωθεί στην 2η περίοδο οι Μπραΐκοβιτς και Ουτόμι, με την ομάδα της Ρόδου να κλείνει το ημίχρονο με μόλις 2/17 τρίποντα (όπως επίσης και με 10/21 δίποντα) και 5 ασίστ για 6 λάθη. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός είχε 10/20 δίποντα και 5/8 τρίποντα, όπως επίσης 13 ασίστ για 6 λάθη.

Στο 2ο ημίχρονο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +18 για λογαριασμό των «πρασίνων» (28-46) ωστόσο ο Κολοσσός βρήκε τις απαντήσεις δια χειρός Κολοβέρου, ο οποίος ήταν και εκείνος που δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ. Ο Κέντρικ Ναν είχε πετύχει 8 σερί πόντους για τον Παναθηναϊκό αλλά οι Ροδίτες βρήκαν τρόπο να μειώσουν εκ νέου σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (45-54) στο 26'. Το σκορ δεν... ξέφυγε και η 3η περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο... ρελαντί με 51-61.

Στο ξεκίνημα του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός ύστερα από πολύ ώρα στους επτά πόντους (54-61 στο 31') προσπαθώντας να γίνει ανταγωνιστικός απέναντι στον Παναθηναϊκό. Στη συνέχεια ωστόσο οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 7-0 επαναφέροντας την διαφορά στο +14 (54-68) με την οποία φάνηκε να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα .

Ο Κέντρικ Ναν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, συμπληρώνοντας ουσιαστικά το καλό πρώτο μέρος του Λούκα Βιλντόζα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος και να φανούν απειλητικοί ωστόσο ήταν αργά και δεν... πρόλαβαν για το κάτι παραπάνω.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έλεγξε απόλυτα το ματς και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Κολοσσό. Τα τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά η οποία έφτασε και στο +18.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κέντρικ Ναν «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και είχε μια «γεμάτη» εμφάνιση με 15 πόντους, 5 ριμπαόυντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 28:19.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Άστοχοι οι Πόλεϊ και Περάντες έχοντας από 1/7 και 2/10 σουτ αντίστοχα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λούκα Βιλντόζα μπορεί στο τέλος να έκανε κάποια λάθη αλλά ήταν εκείνος που βοήθησε στο α' ημίχρονο έχοντας στο σύνολο 15 πόντους με 5/6 εντός παιδιάς.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς ήταν απολαυστικός για τον Κολοσσό έχοντας 22 πόντους με 10/11 εντός παιδιάς και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 13 λάθη του Παναθηναϊκού, το μόλις 22% του Κολοσσού στα τρίποντα (7/31) και τα 10/11 εντός παιδιάς του Μπραΐκοβιτς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στο Βελιγράδι για την αναμέτρηση με την Παρτίζαν (30/11, 21:45) για την 11η αγωνιστική της Euroleague, ενώ ο Κολοσσός θα φιλοξενηθεί από τον ΠΑΟΚ (4/12, 20:15) στο κλειστό της Πυλαίας για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81.