Σάσαρι - Περιστέρι 69-91: Επικό τέταρτο δεκάλεπτο και νέο αμυντικό σεμινάριο στην Ιταλία (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Φάση από τον αγώνα Σάσαρι - Περιστέρι.

Το Περιστέρι επικράτησε ξανά της Σάσαρι, αυτή τη φορά με 91-69, με ένα επικό 4ο δεκάλεπτο, όπου οι Περιστεριώτες επιβλήθηκαν με επί μέρους 32-13!

Στο Περιστέρι ταιριάζει η Σάσαρι. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων αναμετρήθηκε για δεύτερη φορά με την ιταλική ομάδα και επικράτησε σχεδόν με τον ίδιο τρόπο (91-69), όπως και στο πρώτο ματς (75-52).

Το τελικό 91-69 δεν μαρτυρά ακριβώς την εξέλιξη του αγώνα, αφού το Περιστέρι διέλυσε την αντίπαλό του στην 4η περίοδο! Η Σάσαρι ήταν μόλις έναν πόντο πίσω στο σκορ μετά τα πρώτα 20 λεπτά (42-41) και αφού το Περιστέρι ανέτρεψε διαφορά 8 πόντων, 2:08 πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (37-29).

Ουσιαστικά το επί μέρους σκορ για το δεύτερο ημίχρονο ήταν 49-28. Ωστόσο το παράδοξο είναι πως η... έκρηξη της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη ήρθε μετά το 30', αφού σε εκείνο το σημείο το ματς ήταν ντέρμπι (59-56).

Αυτό σημαίνει ότι η τελευταία περίοδος όχι μόνο ήταν αμυντικό σεμινάριο (13), αλλά διέθετε και εξαιρετική επίθεση (31)!

Εξαιρετικός ήταν ο Κένι Γουίλιαμς με 25 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Χαντς και Χουγκάζ, έκαστος από 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 41-42, 56-59, 69-91.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Καπελέτι 8 (1/3 τριπ.), Κάρτα, Πιζάνο 9, Τρέιερ 13 (2/7 τριπ.), Κρούσλιν 10 (1/3 τριπ.), Βαν Έικ 5 (1/2 τριπ.), Ουιτάκερ 9 (1/2 τριπ.), Πιρέντα, Γκαντσίνι 1, Τζεντίλε 2, Γκόμπαλντ 12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 3 (1/1 τριπ.), Ράγκλαντ 6 (1/3 τριπ., 3 ριμπ., 8 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Χάντς 13 (1/2 τριπ.), Πουλιανίτης 10 (2/3 τριπ.), Κασελάκης 4, Ρένφρο 4 (3 ριμπ.), Γουίλιαμς 25 (5/8 τριπ.), Τόμπσον 9 (7 ριμπ.), Χουγκάζ 13 (3/5 τριπ.), Ζούγρης.

@Photo credits: Dinamo Sassari