Σάσαρι - Περιστέρι 52-75: «Καθάρισε» με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο στην Ιταλία

Επιμέλεια: Νίκος Καρφής
Το Περιστέρι

Το Περιστέρι Bwin ήταν εξαιρετικό στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού κόντρα στη Σάσαρι, επικρατώντας με 75-52 επί ιταλικού εδάφους.

Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας το Περιστέρι Bwin έχει επικρατήσει της ΑΕΚ, του Απόλλωνα Πάτρας, του Κολοσσού και του ΠΑΟΚ, ενώ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά επί ιταλικού εδάφους. Οι πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Σάσαρι, εντυπωσιάζοντας στο δεύτερο ημίχρονο με εξαιρετική άμυνα και ο V-Span έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Το 75-52 λέει πολλά για την εικόνα της ομάδας του Kill Bill στην επανάληψη. Στα πρώτα 20 λεπτά το Περιστέρι Bwin ήταν μπροστά στο σκορ με 38-35, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε το... γκάζι και χάθηκε, με τους Ιταλούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν και να χάνουν εύκολα, ενώ ήταν πίσω με μόλις τρεις πόντους στο ημίχρονο. Οι Περιστεριώτες δέχθηκαν μόνο 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την πλευρά των νικητών ο Ράγκλαντ είχε 12 πόντους με 2/2 τρίποντα, ο Χαντς με τον Κασελάκη πρόσθεσαν από 11 πόντους, ενώ 10 μέτρησε ο Κένι Γουίλιαμς. Στον αντίποδα για τους Ιταλούς, ο Γκόμπαλντ σταμάτησε στους 18 πόντους και ο Βαν ΄'Εικ με τον Ουιτάκερ είχαν από 7. Το δεύτερο φιλικό των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (24/9, 21:00).

H ιταλική ομάδα θα είναι αντίπαλος της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75.

Σάσαρι (Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3(1), Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3 τριπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5 τριπ.), Κασελάκης 11 (1/4 τριπ.), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.