Περιστέρι - ΠΑΟΚ 71-65: Με... blackjack του Μπίλαν το 1-0 (vids)

Το Περιστέρι επικράτησε 71-65 του ΠΑΟΚ στον πρώτο μικρό της Basket League, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μίρο Μπίλαν των 21 πόντων και 12 ριμπάουντ.

Ο πρώτος μικρός τελικός είχε ένα όνομα στην ούγια του, αυτό του Μίρο Μπίλαν. Το Περιστέρι bwin επικράτησε με 71-65, εξανεμίζοντας τα μικρά προβαδίσματα του ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, για το 1-0 στη σειρά.

Ο Κροάτης σέντερ δεν είχε αντίπαλο, σκοράροντας 21 πόντους (με 8/10 δίποντα) δίπλα στα 12 ριμπάουντ του, την ώρα που ο Κασελάκης ολοκλήρωσε με 15 και 7 ριμπάουντ. Άστοχος με 3/10 εντός παιδιάς ο Ντένμον, βρήκε μεγάλα σουτ στο φινάλε και βοήθησε με 13.

Στους 15 για τους ηττημένους ο συγκινητικός Μαργαρίτης, με τον Σάιμπερτ να προσθέτει 13 και τον Φράνκε 12.

Ο αγώνας

Με τον Μπίλαν πρωταγωνιστή ξεκίνησε το Περιστέρι να χτίζει μικρές διαφορές. Συνεχόμενοι πόντοι του οδήγησαν στο 15-8 τους γηπεδούχους μετά από 6 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει άμεσα τη διαφορά έχοντας πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο.

Η εικόνα όμως δεν ήταν δυνατό να αλλάξει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπίλαν μέτρησε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, χωρίς να έχει αντίπαλο στο καλάθι, με τον ΠΑΟΚ να μένει κοντά στην αναμέτρηση από τα τρίποντα. Οι Θεσσαλονικείς μέτρησαν 5/11 τρίποντα στο ημίχρονο και κρατήθηκαν κοντά (37-33).

Χωρίς να αλλάξουν πάρα πολλά, ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 46-39 μετά από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο. Δύο μεγάλα σουτ από τον ΠΑΟΚ, με σκόρερ τους Μαργαρίτη και Σάιμπερτ, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 48-49 (26'). Ένα ακόμα του Αμερικανού έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο 30' (56-57).

Το σκορ δεν ερχόταν εύκολα σε καμία πλευρά, με το Περιστέρι να χάνει μερικά μακρινά σουτ, αλλά να μειώνει στον πόντο με τον Πουλιανίτη για το 60-61 (36'). Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε βολές, 2'40'' πριν το φινάλε, όμως οι Φρανσίσκο και Κασελάκης δεν κατάφεραν να συνδεθούν. Ένα κλέψιμο στον Χαντς έφερε νέες βολές για το Περιστέρι με τον Ντένμον να σκοράρει για το 66-65 (1'20'' για το τέλος). Ένα φόλοου του Μπίλαν έμοιαζε με χαριστική βολή για το 68-65 (στα 44''). Και έτσι ήταν, μιας και το Περιστέρι έκλεψε στην επαναφορά την μπάλα. Ο Ντένμον ευστόχησε για τρεις την κατάλληλη στιγμή και ο μικρός τελικός... ολοκλρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Παρά την αστοχία του με το σκορ στο 60-63 βρήκε πρωταγωνιστές και προσωπικότητες, έχοντας σε ασταμάτητη βραδιά παράλληλα τον Μίρο Μπίλαν.

MVP: Ποιος άλλος; Ο Μίρο Μπίλαν των 21 πόντων, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψίματος, 1 μπλοκ και 3 λαθών.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Γεμάτη στατιστική για τον Κασελάκη με 15 πόντους (4/6 2π., 1/4 3π.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νέιτ Ρένφρο ηττήθηκε στη μάχη με τον Μπίλαν έχοντας 1 πόντο σε 23:57 συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το Περιστέρι νίκησε με μόλις 6/22 τρίποντα και 17 λάθη για 14 ασίστ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Πολύ γεμάτη ομάδα με λύσεις το Περιστέρι, έχει το πάνω χέρι όταν ο ΠΑΟΚ δε σουτάρει καλά από την περίμετρο, με την τριάδα Ράιλι, Φράνκε και Χαντς να μένει χαμηλά.

Περιστέρι - ΠΑΟΚ 1-0

• Game 1: Περιστέρι - ΠΑΟΚ 71-65
  • Game 2: ΠΑΟΚ - Περιστέρι (7/6 - 19:15)
  • Game 3: Περιστέρι - ΠΑΟΚ (10/6 - 19:15)
  • Game 4: ΠΑΟΚ - Περιστέρι (14/6 - 19:15)*
  • Game 5: Περιστέρι - ΠΑΟΚ (17/6 - 19:15)*