ΠΑΟΚ-Προμηθέας 81-78: Ο Φράνκε τον έστειλε στα ημιτελικά (vids)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Προμηθέα με 81-78 και επέστρεψε στα ημιτελικά έπειτα από πέντε χρόνια με 2-1 νίκες στη σειρά με τους Πατρινούς.

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Basket League έπειτα από το 81-78 επί του Προμηθέα και το 2-1 στη σειρά με τους Πατρινούς.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκρίθηκε στη β' φάση των play-offs για πρώτη φορά έπειτα από πέντε χρόνια, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιανίκ Φράνκε (31π.) ο οποίος κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του Φώτη Τακιανού, δίνοντας λύσεις κάθε φορά που ο Προμηθέας απειλούσε.

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Προμηθέα Πατρών, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-21 και έχοντας 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, σούταραν με 83% στο δίποντο (5/6) και στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Άντονι Κάουαν (7π.).

Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» άρχισε σταδιακά να χτίζει διαφορά ασφαλείας. Ο Νίκος Τσιακμάς σκόραρε για το 39-28 ενώ ο Γιανίκ Φράνκε ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, σκοράροντας για το +16 (46-30, 16:55). Παρ' όλα αυτά, ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει κι άλλο.

Οι Πατρινοί έκαναν επιμέρους σκορ 12-1 ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην PAOK Sports Arena, μειώνοντας στο 47-42 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Ο Φράνκε (19π., 5/8 δίπ., 5ριμπ.) ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση των «ασπρόμαυρων» στο πρώτο μέρος κόντρα στον Προμηθέα που είχε 13 ασίστ για 4 λάθη.

Η συνέχεια πάντως ανήκε στον Τάιλερ Πόλι. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 9 πόντους στην τρίτη περίοδο για τον ΠΑΟΚ που άντεξε στην πίεση του Προμηθέα. Οι Πατρινοί έριξαν τη διαφορά στους δυο πόντους με τον Τζορτζ Κόντιτ (50-48, 24') ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 64-57 στο 30'.

Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, δίνοντας το δικαίωμα στον Προμηθέα να μειώσει σε 64-61 με τον Τσαϊρέλη στο 34' όμως το τρίποντο του Τσιακμά και το layup του Φράνκε στον αιφνιδιασμό υποχρέωσαν τον Χριστόπουλο να καλέσει timeout (69-61, 36'). Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας σήμανε την αντεπίθεσή του.

Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Κάουαν, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο για το 69-70 (36:20)! Μάλιστα ο Αμερικανός έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 73-74 στο 38' όμως ο Χαντς σκόραρε από τα 8 μέτρα, δίνοντας τεράστια «ανάσα» στην ομάδα του.

Το φάουλ του Μουράτου έστειλε τον Φράνκε στις βολές στα 14.3" κι εκείνος με 1/2 έκανε το 77-74. Ο Τόμασον κέρδισε φάουλ από τον Τσιακμά διαμορφώνοντας το 77-75 ενώ ο Φράνκε με ένα ζευγάρι βολών «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στη σωστή αντίδραση του ΠΑΟΚ όταν ο Κάουαν πέτυχε δυο μεγάλα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

O MVP: Ο Γιανίκ Φράνκε σημείωσε 31 πόντους με 8/10 βολές, 7/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα ενώ είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32:39.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νέιτ Ρένφρο βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντάστιν Χογκ των 8.3 πόντων μ.ό. έμεινε στο μηδέν δίχως να πάρει σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη μολονότι έκανε 17 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τον Προμηθέα, δεν... πανικοβλήθηκε όταν ο Κάουαν έβαλε τους Πατρινούς στη θέση τουοδηγού και πέρασε στα ημιτελικά μετά από πέντε χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78.

ΠΑΟΚ - Προμηθέας 2-1

Game 1: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 78-75
Game 2: Προμηθέας - ΠΑΟΚ 77-63
Game 3: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 81-78
* Οι σειρές είναι best-of-three (προκρίνεται ο πρώτος στις δύο νίκες)