Περιστέρι - ΑΕΚ 87-73: Προβάδισμα πρόκρισης με απίθανο Ντένμον

Το Περιστέρι Bwin επικράτησε με 87-73 της ΑΕΚ και προηγείται με 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Basket League. Κορυφαίος ο Ντένμον.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στα ημιτελικά της Basket League έκανε το Περιστέρι. Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης επικράτησαν της ΑΕΚ με 87-73 στο Game 1 και προηγούνται με 1-0 στη σειρά των προημιτελικών. Επόμενο ματς την Πέμπτη 27 Απρίλη στο κλειστό των Λιοσίων.

Για τους νικητές ο φοβερός Ντένμον ήταν πρώτος σκόρερ με 29 πόντους, ενώ είχε 18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη πλευρά ο Γουίλιαμς είχε 17 πόντους και ο Φλιώνης επίσης 17. Οι φίλαθλοι του Περιστερίου Bwin δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο κλειστό, βοηθώντας πολύ τους παίκτες του Σπανούλη.

Το ματς είδε από κοντά και ο Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο δίλεπτο και προηγήθηκε με 2-7 χάρη στον Φλιώνη, όμως το Περιστέρι είχε έναν κεφάτο Ντένμον στο ξεκίνημα που πέτυχε τους δέκα πρώτους πόντους της ομάδας του στο ματς για το 10-7. Ο Κόλμαν πήρε τη… σκυτάλη από τον Ντένμον και έκανε το 19-13 στο 7’. Ο Ντένμον ήταν ασταμάτητος και έγραψε το 27-13 στο 8’. Η ΑΕΚ μάζεψε το σκορ για το 27-20 με το τρίποντο του Οριόλα.

Η ομάδα του Σπανούλη ξέφυγε με 10 πόντους, αφού ο Μωραϊτης έκανε το 35-25, 7 λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με τον Μπίλαν έκαναν το 40-25 στο 15’. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ επιθετικά και ο Ντένμον έκανε το 47-28 στο 17’. Η ΑΕΚ μείωσε σε 47-35 με τον Μάιλς. Ο Ντένμον με βολές διαμόρφωσε το 51-41 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι είχε 20/21 βολές στα πρώτα 20 λεπτά.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με τον Γουίλιαμς σε 54-50 στο 23', ενώ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Περιστερίου, επιτρέποντας στο σύνολο του Καντζούρη να περάσει μπροστά με 56-59 στο 25'. Με τον Χάμερ, το Περιστέρι έκανε το 62-61 στο 28' και πέρασε μπροστά.

Ο Μωραϊτης έδωσε αέρα επτά πόντων στο Περιστέρι, αφού έκανε το 70-63. To Περιστέρι έκανε το 78-65 με τον Μπίλαν στο 36' και αναγκάσε τον Καντζούρη να καλέσει timeout. Ο Μπιλαν έκανε το 80-65 στο 37' και κάπου εκεί το ματς έγινε πιο εύκολο για το Περιστέρι που επικράτησε τελικά με 87-73

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Ντένμον με 29 πόντους (βοήθησε την ομάδα του να χτισει διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έβαλε και κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο), ενώ η ομαδα του Σπανούλη έκανε ζημιά στην ΑΕΚ με τις 32/34 βολές

Ο MVP: Ο Ντένμον που έκανε ματσάρα με 29 πόντους, ήταν ο κορυφαίς του ματς.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μωραϊτης με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπίλαν με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και ο Φρανσίσκο με 15 πόντοςυς.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μίτσελ χρεώθηκε από νωρίς φάουλ, έπαιξε μόλις 11 λεπτά, είχε 4 πόντους και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 32/34 βολές του Περιστερίου που πλήγωσαν την ΑΕΚ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι, άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, έδειξε χαρακτήρα και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά. Βρήκε λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και περιόρισε την ΑΕΚ.