ΑΕΚ - Ολυμπιακός 78-85: Κράτησαν το αήττητο οι «ερυθρόλευκοι», το πάλεψε η Ένωση (vids)

Ο Ολυμπιακός έκανε το 22-0 στην κανονική διάρκεια της Basket League, επικρατώντας της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 85-78. Πρωταγωνιστής των νικητών ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, 85-78 απέναντι στην ΑΕΚ και τερματισε αήττητος στην κανονική περίοδο της Basket League.

Η Ένωση με την ήττα στο ντέρμπι βρέθηκε στην 6η θέση και θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι με μειονέκτημα έδρας.

Πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Μουσταφά Φαλ με 12 πόντους.

Για την ΑΕΚ ο Μπράιντον Λεμάρ είχε 17 πόντους, ο Ακίλ Μίτσελ 14 και ο Αϊζάια Μάιλς 11.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 7-0, η ΑΕΚ απάντησε με το δικό της 4-0 και το ματς ξεκίνησε με έναν περίεργο ρυθμό.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Μουσταφά Φαλ, ο οποίος μέτρησε 8 γρήγορους πόντους και περιόρισε τον Ακίλ Μίτσελ. Μάλιστα, ο σέντερ της ΑΕΚ για να ανοίξει το γήπεδο, υποχρεώθηκε να δοκιμάσει σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (1/2).

Ο ανίκητος Φαλ

Όταν ο Φαλ έμεινε στον πάγκο και η ΑΕΚ, με αλλαγές στην πεντάδα, έσφιξε την άμυνα της, τουλάχιστον κοντά στο καλάθι, αρχικά ισοφάρισε (11-11) και πήρε το πρώτη της προβάδισμα με τρίποντο του Λεμάρ (14-13).

Η 2η περίοδος ήταν όπως η πρώτη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος, βρήκε πόντους από τους ΜακΚίσικ και Μπλακ και αποσπάστηκε με επτά πόντους (29-22). Η ΑΕΚ άργησε, αλλά αντέδρασε ξανά. Βοήθησε η άνοδος του Μίτσελ, αλλά και προσωπικές ενέργειες από τους Μάιλς και τους Κόνιαρη, Ξανθόπουλο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-38 και την ΑΕΚ να έχει μία παραπάνω ασίστ από τον Ολυμπιακό (14-13), τα μισά λάθη (5-10), αλλά και 8 λιγότερα ριμπάουντ (13-21), τα οποία - μαζί με τις βολές - έκαναν τη μικρή διαφορά.

Από το -1, στο -9

Με τον Φαλ στο παρκέ ξεκίνησε η 3η περίοδος για τον Ολυμπιακό. Και ενώ επέστρεψαν οι δεδομένες δυσκολίες της ΑΕΚ στο ριμπάουντ, η Ένωση είχε βρει τον τρόπο να βρει πόντους κοντά στο καλάθι, απομακρύνοντας τον σέντερ του Ολυμπιακού απ' αυτό. Η Ένωση μείωσε στον πόντο (42-43) με λέι απ του Γιάνκοβιτς. Με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια (Παπανικολάου, Λαρεντζάκη, Βεζένκοβ) και να σουτάρει σε εκείνο το σημείο του αγώνα πάνω από 40% (7/16).

Δύο κακές επιλογές της ΑΕΚ και ισάριθμες κακές άμυνες, ήταν αρκετές για να δώσουν στον Ολυμπιακό το χώρο να πάρει διαφορά 9 πόντων, με τον Βεζένκοβ πρωταγωνιστή (44-53, 4:42).

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, σε κάποιες στιγμές... πάτησε και τους 10, με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα και την ΑΕΚ να επιχειρεί να μειώσει τη διαφορά, κυρίως με προσπάθειες του Μάιλς (7 ποντους στην περίοδο).

Η ΑΕΚ έριξε τη διαφορά στους 8 (59-67), όμως εκεί ο ΜακΚίσικ με τρίποντο (και τη βοήθεια του ταμπλό μετά από αναπήδη) έφερε άμεσα το +11 (59-70) και στην επόμενη φάση ο Σλούκας διαμόρφωσε το 59-72.

Η ΑΕΚ προσπάθησε ξανά: Σερί 5-0 για το 64-72, με 6:36 στο ρολόι. Όσο το ματς προχωρούσε, το σκηνικό δεν άλλαζε. Ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο, είτε από μακριά, είτε από κοντά, είτε με επιθετικά ριμπάουντ, με την ΑΕΚ να επιχειρεί να μειώσει, αλλά στην ουσία να μη γίνεται απειλητική.

Ο Λεμάρ με το τρίτο του τρίποντο και με ένα δίποντο του Γιάνκοβιτς (μετά από επιθετικό ριμπάουντ) και ύστερα από κλέψιμο (8ο) η ΑΕΚ μείωσε στους 5 (73-78).

Ο Μπλακ οδηγήθηκε στις βολές και έδειξε την αδυναμία του Ολυμπιακού από τη γραμμή: 1/2 και 73-79. Κομβικό σημείο στην αμέσως επόμενη φάση το 5ο φάουλ του Μάιλς (η ΑΕΚ ζήτησε επιθετικό) με τον Αμερικανό φόργουορντ να αποβάλλεται με 11 πόντους, 2:54 πριν τη λήξη.

Μέχρι το φινάλε το μομέντουμ του αγώνα δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους από τη γραμμή των βολών, ενώ η ΑΕΚ αστόχησε σε κρίσιμες επιθέσεις που ίσως άλλαζαν την αφήγηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 5ο φάουλ του Μάιλς, 2:47 πριν το τέλος, όπου ο Ολυμπιακός πήγε στις βολές με τον Μπλακ και ξέφυγε με 8 (81-73).

Ο MVP: Ο Σάσα Βεζένκοβ είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μουσταφά Φαλ είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σακ ΜακΚίσικ 12 πόντους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Λίγα πράγματα από τον Πιερ Οριόλα, η ΑΕΚ περίμενε περισσότερα από τον έμπειρο σέντερ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 35 βολές του Ολυμπιακού, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ευστοχούν σε 27.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 111-71 στο ματς του 1ου γύρου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΑΕΚ πάλεψε όσο της επέτρεψε ο Ολυμπιακός. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν φανερή, η ΑΕΚ επιχείρησε αρκετές φορές να μειώσει τη διαφορά, αλλά η αντίπαλός της έβρισκε τον τρόπο να μένει μπροστά στο σκορ, ειδικά μετά τα μέσα της 3ης περιόδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85