Περιστέρι - Λαύριο 77-66: «Πετά» για πλεονέκτημα έδρας με κυρίαρχο Μπίλαν (vid)

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι Bwin επικράτησε με 77-66 του Λαυρίου και έκανε άλλο ένα βήμα για την πρώτη τετράδα. Μεγάλο ματς ο Μπίλαν.

Το Λαύριο ήταν αξιόμαχο, πάλεψε το ματς, αλλά τελικά η ποιότητα του Περιστερίου Bwin κέρδισε στο τέλος. Η ομάδα του Σπανούλη επικράτησε με 77-66, πήγε στο 11-7 και αύξησε τις πιθανότητες για να πάρει μια θέση στην πρώτη τετράδα. Στον αντίποδα το σύνολο του Λιμνιάτη έπεσε στο 4-13 και συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή στην κατηγορία.

Για τους νικητές ο Μπίλαν είχε 18 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Φλαγκ είχε 15 πόντους με 11 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 20 ασίστ.

Το ματς

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 17-6 χάρη στον Ντένμον στα μέσα της πρώτης περιόδου. Εκεί το Λαύριο... ξύπνησε και με ένα επιμέρους 2-15, τελείωσε το δεκάλεπτο στο +2 αφού ο Φλαγκ έκανε το 19-21 στο 10'.

Ο Ζάρας έκανε το 19-21 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου για το Λάυριο. Πιλάβιος έκανε το 31-34 για το αξιόμαχο Λαύριο του Λιμνιάτη, όμως ο Ντένμον απάντησε για το 37-34 στο 18' για το σύνολο του Σπανούλη. Ο Φρανσίσκο διαμόρφωσε το 39-36 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 4/16 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Φρανσίσκο έφερε τη διαφορά στο +10 (52-42), όμως το Λαύριο, με τον Φλαγκ να το μαζεύει λίγο, κάνοντας το 56-50 στο 29'. Ο Μωραϊτης με τρίποντο έκανε το 67-58 στο 35'. Ο Ντένμον σκόραρε για το 71-59 στο 38', με το Λάυριο να μειώνει σε 71-64. Ο Μπίλαν έκανε το 77-66 και κλείδωσε το ματς στα 35 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι Bwin είχε περισσότερα ριμπάουντ (48 αντί 37), παραπάνω ασίστ (20-13), ενώ έδειξε ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά με σωστές αποφάσεις.

MVP: Ο Μπίλαν ήταν εξαιρετικός στο ματς και είχε 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντένμον σταμάτησε στους 12 πόντους και τις 6 ασίστ, ενώ ο Φρανσίσκο είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γκρέι έμεινε χαμηλά στους 6 πόντους και θα ήθελε να βοηθήσει περισσότερο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15 ριμπάουντ του Μπίλαν.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Το Περιστέρι είχε επικρατήσει και στον πρώτο γύρο με 85-79 στην έδρα του Λαυρίου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι έβαλε άλλο ένα λιθαράκι για το πλεονέκτημα έδρας, ενώ το Λαύριο έμεινε χαμηλά και συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή.