Παναθηναϊκός – Προμηθέας 87-79: Γλίτωσε το σοκ πριν από το Final 8

Γιώργος Κούβαρης

Λίγα 24ωρα πριν από το μεγάλο ραντεβού για το Final 8 στην Κρήτη, ο Παναθηναϊκός είδε και... έπαθε μέχρι να νικήσει τον Προμηθέα Πάτρας στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 87-79 έχοντας ως καλύτερους τους Πονίτκα, Αγραβάνη και Λι.

Πραγματοποιώντας άλλη μια μέτρια εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι να επικρατήσει του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» κινήθηκαν και πάλι σε ρηχά νερά καθώς χρειάστηκαν ένα σερί 9-0 στο τελευταίο δίλεπτο για να «κλειδώσουν» τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Πάτρας. Το ευχάριστο νέο για τους «πράσινους» ήταν η καλή εμφάνιση του Ματέους Πονίτκα (15π., 1/2δίπ., 3/3τρ., 4/4β., 4ριμπ., 2ασ.) στην επιστροφή του στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε, όπως επίσης και το θετικότατο ντεμπούτο του Δημήτρη Αγραβάνη (12π., 7ριμπ., 2κλ,, 1ασ., 1λ.) στην Basket League.

Μέχρι και το 38' ωστόσο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι καθώς ο μεν Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να «ανοίξει» την ψαλίδα της διαφοράς, ενώ ο Προμηθέας πλησίαζε σκορ χωρίς να ολοκληρώσει την ανατροπή. Παρόλα αυτά στάθηκε επάξια στο ΟΑΚΑ, κοίταξε στα μάτια τους «πράσινους» και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κουλμπόκα (22π., 4/9τρ.) προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και την παραμικρή ευκαιρία που του δόθηκε στο ματς.

Το ματς

Η εκατέρωθεν αστοχία είχε την... τιμητική της στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε 1/6 σουτ και ο Προμηθέας 1/5 ύστερα από τρία λεπτά αγώνα. Εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι το θέαμα στο ΟΑΚΑ δεν ήταν και το... καλύτερο δυνατόν, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 3-7 στο 4' και να οδηγούν τον Ράντονιτς σε πρόωρο τάιμ άουτ. Μάλιστα στο 5' η διαφορά έφτασε και στο +8 για τους φιλοξενούμενους (5-13) αναγκάζοντας τον Μαυροβούνιο προπονητή να ανακατέψει γρήγορα την πράσινη τράπουλα. Ο Προμηθέας κρατούσε τη διαφορά των 8 πόντων (8-16) έως το 6' αλλά στη συνέχεια η είσοδος του Πονίτκα έδωσε ενέργεια στην ομάδα του και με ένα 5-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-16. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (14-24) έχοντας τρέξει ένα επιμέρους 8-2 με 5/10 τρίποντα και 3/6 δίποντα. Την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 3/13 εντός παιδιάς με 2/5 δίποντα και 1/8 τρίποντα, με 4 λάθη έναντι μόλις ενός του Προμηθέα.

Στη συνέχεια και ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά σε 21-26, οι Πατρινοί συνέχισαν αν βρίσκουν λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και επέστρεψαν τον δείκτη του σκορ σε διψήφιες «παρυφές» (21-30 στο 12'). Και μάλιστα έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Στον αντίποδα, ο Αγραβάνης τα πήγαινε εξαιρετικά δίνοντας πόντους από το «ζωγραφιστό» ενώ ο Τόμας είχε αρχίσει να... βρίσκει το χέρι του με αποτέλεσμα το ματς να πάει στις δύο κατοχές (28-32) στο 15'. Ο διεθνής φόργουορντ που χρησιμοποιήθηκε στη θέση του σέντερ από τη στιγμή που απουσίαζε και ο Παπαγιάννης, ειχε θετικό πρόσημο (8π., 3ριμπ.) και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει και στο καλάθι (32-34).

Με τον Ματέους Πονίτκα να συμπληρώνει ιδανικά τον Αγραβάνη ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σερί 7-0 και να μετατρέψει το -6 σε +1 παίρνοντας για πρώτη φορά τι προβάδισμα στο σκορ με 39-38 στο 1:34 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Το σερί έγινε 9-0 για το 41-38 στα 44'' ενώ το πρώτο μισό του ματς έληξε στο 43-40 υπέρ των «πρασίνων» οι οποίοι στην δεύτερη περίοδο πραγματοποίησαν 29-16 επιμέρους σκορ. Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 11/18 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 9/11 βολές, 14-4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη ενώ ο Προμηθέας αντίστοιχα 11/16 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 3/6 βολές, 15-0 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Παρά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 46-47 στο 22', οι «πράσινοι» με 2/2 τρίποντα των Πονίτκα και Μποχωρίδη έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (52-47 στο 23') ωστόσο αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η αμυντική αδράνεια έκανε και πάλι την εμφάνισή της. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Πατρινοί οι οποίοι με δικό τους 9-2 ανέκτησαν εκ νέου τα ηνία στο παιχνίδι (54-56) στο 25'. Όμως ένα 8-0 σερί του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε το 62-56 στο 27' η οποία ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ για λογαριασμό της ομάδας του Ράντονιτς. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και της συνολικής εικόνας του αγώνα καθώς οι «πράσινοι» δεν αύξησαν την διαφορά εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ με αποτέλεσμα να κλείσει η 3η περίοδος στο 66-63.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του αλλά τα... χάλασε στην επίθεση και δεν μπορούσε να «ανοίξει» την ψαλίδα της διαφοράς. Στο 33' το σκορ ήταν στο 70-65 και από τη στιγμή που ο Ματ Τόμας δεν βρήκε τα σουτ που «έψαχνε» ενώ υπήρχε το επιθετικό πρόβλημα, ο Προμηθέας μείωσε στον πόντο (72-71) στο 34' και έμενε δυνατά στο ματς και πιο συγκεκριμένα στην διεκδίκηση της νίκης. Σε εκείνο το σημείο τέσσερις σερί πόντοι του Μπέικον έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (76-71 στο 36') ωστόσο ο εξαιρετικός Κουλμπόκα δεν έλεγε να... παραδώσει τα όπλα για την ομάδα του φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσια (76-76) στα 3:30 πριν από τη λήξη του ματς. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» σε αυτό το σερί και με 9-0 προηγήθηκαν με 85-76 στα 50'' πριν από το τέλος «κλειδώνοντας», έστω και με... αρκετή καθυστέρηση, τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αν δεν είχε πραγματοποιήσει ο Παναθηναϊκός 9-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο, τα πράγματα ίσως να ηταν τελείως διαφορετικά στο ματς. Όλο το υπόλοιπο ματς ήταν «γκραν γκινιόλ» ενώ οι «πράσινοι» ήταν και πάλι κακοί στην άμυνα.

MVP: Ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ έχοντας 15 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/3 τρίπονταμ 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός στο ελληνικό του ντεμπούτο με τα «πράσινα» έχοντας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Πάρις Λι άγγιξε το double double με 11 πόντους και 9 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Προμηθέας στάθηκε πολύ καλά στο ΟΑΚΑ και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους. Και ουσιαστικά πήρε πράγματα απ' όλους όσους αγωνίστηκαν.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Προμηθέας – Παναθηναϊκός 44-75

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πετυχημένη επιστροφή του Πονίτκα στην ενεργό δράση ύστερα από δύο εβδομάδες λόγω τραυματισμού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 9 ασίστ του Λι (σ.σ. οι μισές του Παναθηναϊκού) και το εξαιρετικό 65% του Προμηθέα στα δίποντα με 21/32!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι ότι βρίσκεται σε κακή κατάσταση. Και μάλιστα λίγα, μόλις 24ωρα πριν από το Final 8 στην Κρήτη. Αν δεν υπήρχαν οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπέικον ο οποίος... άργησε να ξυπνήσει στο τέλος, οι «πράσινοι» δύσκολα θα είχαν φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79.