Aπόλλων Πάτρας - Περιστέρι 71-77: Με Ντένμον και Μπίλαν επέστρεψε στις νίκες (vid)

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι Bwin του Βασίλη Σπανούλη υπέταξε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 77-71, έχοντας κορυφαίους τους Ντένμον και Μπίλαν στο ματς της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Στις νίκες επέστρεψε το Περιστέρι Bwin του Βασίλη Σπανούλη. Οι Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης έφυγαν με το διπλό από την Πάτρα για την 4η αγωνιστική της Basket League, αφού επικράτησαν με 77-71 του Απόλλωνα. Με αυτό τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 2-2 στη βαθμολογία της Basket League, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-3.

Για το Περιστέρι Bwin ο Ντένμον είχε 24 πόντους, ο Μπίλαν μέτρησε 17 με 10 ριμπάουντ, ενώ 16 είχε ο Τζούστον. Στον αντίποδα κορυφαίος ήταν ο Ντέιβις με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 16 είχε ο Τέιλορ. Μπίλαν και Τζούστον έκαναν θραύση στα δίποντα, αφού και δύο είχαν από 6/7.

Το ματς

To Περιστέρι Bwin μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Μπίλαν να έχει... κέφια, έκανε το 4-11 στο 4'. Ο Ντένμον με τρίποντο έγραψε το 4-17, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σίλα με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 19-21 στο 9'.

Ο Απόλλων Πάτρας πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Τέιλορ για το 31-29 στο 13'. Οι Πάτρινοι δεν έχασαν το προβάδισμα τους μέχρι το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο 44-39 χάρη στο καλάθι του Χέις-Τζόουνς. Το Περιστέρι Bwin είχε 3/14 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Πουλιανίτη έκανε το 46-52 στο 23' αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει time out. Η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε και με τον Καράμπελα κατάφερε να μειώσει στο 59-62 στο 28', κάτι που έκανε τον Σπανούλη να πάρει timeout.

Ο Τζούστον κάρφωσε για το 63-72, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Μπόγρης μείωσε σε 68-72 μετά από συνεργασία με τον Καρέμπελα στο 37'. O Nτένμον εκτέλεσε για το 68-77 στο 38'. Το καλάθι αυτό ήταν μαχαιριά για τον Απόλλωνα, ο οποίος ήταν άστοχος στη συνέχεια, με το Περιστέρι να παίρνει το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι έκανε παραπάνω ασίστ (18 αντί 11), έκανε καλό τρίτο δεκάλεπτο (16-27) και είχε σε καλή μέρα την τριάδα Ντένμον-Μπίλαν-Τζούστον.

MVP: Ο Μπίλαν έκανε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ματσάρα και για τον Ντένμον με 24 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζούστον βοήθησε πολύ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Καλχούν ήταν άποντος για τους γηπεδούχους και δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τζούστον και Μπίλαν είχαν από 6/7 δίποντα στο ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι Bwin επέστρεψε στις νίκες με ένα σημαντικό διπλό, ενώ η ομάδα της Πάτρας βυθίστηκε στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.