Λαύριο - ΠΑΟΚ 70-75: Ο Ράιλι το έκρινε στο φινάλε (vid)

Το Λαύριο (0-3) έφερε στα όριά του τον ΠΑΟΚ (2-1) όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 70-75 στο παιχνίδι όπου ο Ράιλι σκόραρε 8 πόντους στα τελευταία 76" και οι Φράνκε, Ρένφρο και Σαλούστρος ήταν κομβικοί για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 2-1 στην κατάταξη της Basket League έπειτα από το 70-75 επί του Λαυρίου στο κλειστό της Λαυρεωτικής. Εκεί όπου ο Τζέιλεν Ράιλι άρχισε το ματς με 0/6 τρίποντα όμως ευστόχησε δυο σερί φορές πίσω από τα 6μ.75 για το 67-73 κι εν τέλει, κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά του ματς στο κλειστό της Λαυρεωτικής, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Νέιτ Ρένφρο και το Λαύριο κράτησε επαφή με το σκορ μολονότι έκλεισε το δεκάλεπτο με 1/4 τρίποντα και 4 λάθη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 20-26 στο 10' ενώ σε ό,τι αφορά τον Ρένφρο, πέτυχε τους 11 πόντους της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, σουτάροντας 5/5 δίποντα.

Στη συνέχεια ο Φράνκε ανέβασε τη διαφορά στο +8 για τον ΠΑΟΚ (20-28, 11') όμως το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε σε 33-36 με τον Κουρ Κουάθ στο 17'. Παρ' όλα αυτά, οι «ασπρόμαυροι» άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-40, έχοντας μόλις 2/16 τρίποντα. Ακολούθως, ο Σάβιον Φλαγκ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους σκοράροντας για το 46-45 στο 24' ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 56-56 με το καλάθι του Πέτρου Γερομιχαλού.

Στο 1:34 για το φινάλε, ο Αρ Τζέι Κόουλ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 67-67 με δύσκολο lay-up όμως ο Τζέιλεν Ράιλι ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία για το 67-70 ενώ προηγουμένως είχε 0/6! Τα back-to-back τρίποντα των Ράιλι και Φλαγκ έκαναν το 70-73 στα 43.8". O Μαργαρίτης αστόχησε σε τρίποντο όμως ο Ρένφρο μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στον Ράιλι κι εκείνος κέρδισε φάουλ από τον Φλαγκ, κάνοντας το τελικό 70-75 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: O ΠΑΟΚ είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε όταν το Λαύριο ισοφάρισε σε 67-67 στο 1:37 για το τέλος. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε μεγάλα σουτ με τον Ράιλι κι εν τέλει, κατέκτησε το ροζ φύλλο.

ΟΙ MVPs: Ο Γιανίκ Φράνκε κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ σημειώνοντας 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Ρένφρο έκανε double-double με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ο Ράιλι τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αλ Ντουρχαμ είχε 0/4 σουτ εντός πεδιάς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χρήστος Σαλούστρος βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ των «ασπρόμαυρων».

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε νικητής σε ένα κλειστό ματς με χαμηλά ποσοστά στο τρίποντο.