Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ νίκησε (80-75) την Καρδίτσα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας με 80-75 σ’ ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε προσομοίωση επίσημης αναμέτρησης και σημαδεύτηκε από το θερμό επεισόδιο μεταξύ Σαλούστρου και Πρίτζετ το οποίο οδήγησε στην αποβολή τους.

Ο δεύτερος φιλικός προετοιμασίας μεταξύ των δύο ομάδων στο PAOK SPORTS ARENA είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν επίσημο αγώνα καθώς δεν έλειψε η ένταση, το… μενού είχε και ανατροπή. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα ο διαιτητής Πουρσανίδης απέβαλε τους Σαλούστρο (ΠΑΟΚ), Πρίτζετ (Καρδίτσα) καθώς μετά την ανταλλαγή «γαλλικών» οι δύο παίκτες πιάστηκαν στα χέρια. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο και μετά το +10 (17-7) στα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 26-17 στο τέλος αυτής. Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη η οποία δεν είχε αμυντική συνέπεια στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το επιμέρους σκορ για την Καρδίτσα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 16-27 και προηγήθηκε με 42-43 στο τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά έως και στο +15 (46-61, 27’). Η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 56-68 υπέρ της Καρδίτσας αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Φράνκε έκανε την αρχή με την ευστοχία του έξω από τα 6.75 για να ακολουθήσει 13-0 σερί από τον Δικέφαλο μετατρέποντας το 56-70 σε 69-70 (34:30). Έχοντας αποκτήσει την ψυχολογία του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στις επιλογές του στο τελευταίο πεντάλεπτο και με παίκτη κλειδί τον Χαντς μεγάλωσε ακόμη περισσότερο το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου (24-7).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.