Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε (97-53) την ΜΖΤ Σκοπίων με 16 τρίποντα

Βασιζόμενος στην εντυπωσιακή ευστοχία του στο μακρινό σουτ ο ΠΑΟΚ επικράτησε (97-53) της ΜΖΤ Σκοπίων σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε με εκπληκτική ακρίβεια από μακρινή απόσταση τελειώνοντας το παιχνίδι με 16 εύστοχες προσπάθειες εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν στο πρώτο ημίχρονο. Αυτές του έδωσαν τη δυνατότητα να σημειώσει 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί με +22 (53-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οδηγώντας τη διαφορά και στο +29 (71-42) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η πολυφωνία στην επίθεση ήταν το δεύτερο αντιπροσωπευτικό στοιχείο για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη καθώς πέντε παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, όπως και η αποτελεσματική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η οποία περιόρισε στους 22 πόντους την ΜΖΤ Σκοπίων.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-31, 71-42, 97-53

ΠΑΟΚ mateco: Franke 18 (2) , Darko-Kelly 11 (3), Riley 16 (4), Τσιακμάς 12 (2), Hands 7 (1) , Μαργαρίτης 2, Polley 15 (1), Σλαφτσάκης 3 (1), Χρηστίδης 3, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 8 (2), Σαλούστρος, Renfro 2.

MZT Skopje: Krstevski 9 (1), Maxwell 8 (1), Micovic 2, Caffey 7, Robev, Magdevski 8, Stojkovski, Ivey, D.Stojanovski 8 (1), V.Stojanovski 6, Pandev 2, Velickovski 3 (1).