Απόλλων Πατρών - Άρης 74-73: Έβδομοι οι «κίτρινοι» και playoffs με Παναθηναϊκό (vid)

Ο Απόλλωνας Πατρών (8-16) επικράτησε οριακά με 74-73 του Άρη (11-13) στο Κλειστό της Περιβόλας και τον «έστειλε» στην έβδομη θέση της τελικής κατάταξης της Basket League. Με τον Παναθηναϊκό θα παίξουν οι «κίτρινοι» στην προημιτελική φάση των playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα λεπτά είχαν αμιγώς αμυντική φυσιογνωμία, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με... το σταγονόμετρο. Το σκορ ήταν 5-6 υπέρ του Άρη στο τέταρτο λεπτό κι έκτοτε... σιγή. Ο Μήτρου-Λονγκ απλώς έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα στο τέλος του εναρκτήριου δεκαλέπτου (10-9), με το μοτίβο αστοχίας, λαθών και χαμένων επιθέσεων να συνεχίζεται και στο επόμενο. Οι ομάδες ουσιαστικά άρχισαν να βρίσκουν έναν στοιχειώδη ρυθμό στην επίθεση μετά τα μέσα της β' περιόδου. Ο Μήτρου-Λονγκ δημιούργησε +5 για τους Πατρινούς (22-17, 17'), αλλά ο Τζούστον κρατούσε σε κοντινή απόσταση τους «κίτρινους» (25-22, 18'). Λόκετ και Κάουαν αντέστρεψαν το σκηνικό και μετέτρεψαν το 28-24 σε 28-29 για τον Άρη, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τον Δίπλαρο πάντως να ισοφαρίζει (29-29) πριν το ημίχρονο με μια βολή.

Στην επανάληψη, ο ΜακΛίν ένιωθε καλά κι έδωσε προβάδισμα εκ νέου στον Απόλλωνα (32-31, 23') και λίγο αργότερα ο Μήτρου-Λονγκ επανέφερε το +5 (38-33, 25') των γηπεδούχων. Ο ΜακΛίν μάλιστα με τρίποντο έστειλε ακόμη και στο +7 (41-34) το σύνολο του κόουτς Νίκου Βετούλα, όμως ο Άρης είχε αντίδραση με τον Κάουαν (42-39, 27'). Οι συνήθεις ύποπτοι, ΜακΚλίν και Μήτρου-Λονγκ, συνέχισαν να... τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα των «ασπρόμαυρων» (48-41, 28'), με το γ' δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 53-46 και τον Απόλλωνα ως την ομάδα που είχε πια ξεκάθαρα το μομέντουμ της συνάντησης.

Κέλι και Τζούστον ξεκίνησαν δυναμικό το καθοριστικό δεκάλεπτο (58-57, 33') κι οι συνεργασίες τους έφεραν το ματς στον πόντο. Έξι λεπτά πριν το φινάλε, ο Τζούστον έβαλε με κάρφωμα μπροστά τον Άρη (58-59), κορυφώνοντας το αναπάντητο σερί σε 0-9! Ο Μήτρου-Λονγκ ισοφάρισε σε 64-64 (37') από την γραμμή, αλλά οι Τζούστον και Νετζήπογλου μίλησαν σε κρίσιμο σημείο για τους Θεσσαλονικείς με το 64-68, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κάουαν με τρίποντο στα 31'' έγραψε το 69-73, αλλά ο Απόλλωνας με βολές του Μήτρου-Λονγκ και τρίποντο του Σίμονς στα 4.2'' πέρασε μπροστά με 74-73! Στον λιγοστό χρόνο που απέμενε, ο Πουλιανίτης έκανε λάθος και το ματς έληξε με τους Πατρινούς να πανηγυρίζουν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Άρης... έσβησε στο τρίποντο του Κάουαν (69-73) στα 31''. Ο Απόλλωνας με 5-0 σερί στο φινάλε πήρε το ροζ φύλλο, δια χειρός Σίμονς.

O MVP: Ο clutch Τζερέλ Σίμονς (10π., 6ριμπ.) έβαλε το τρίποντο του αγώνα στα 4.2'' και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Πάτρας. Βέβαια συνολικά οι κορυφαίοι του Απόλλωνα στο 40λεπτο ήταν οι ΜακΛίν (18π., 3ριμπ., 2ασ.) και Μήτρου-Λονγκ (23π., 3ασ.).

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Άστοχος ο Ζίριους Ουίλιαμς με 1/6 σουτ σε 15' (3π., 2ριμπ.), δεν βοήθησε καθόλου τον Άρη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Η απίθανη εμφάνιση του Τζούστον (25π., 12ριμπ., 2κοψ., 1κλ.) πήγε... στράφι για τον Άρη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Απόλλωνας κλείνει με μια σπουδαία νίκη από πλευράς γοήτρου τη σεζόν του. Εκτός αυτού, «στέλνει» τον Άρη στην έβδομη θέση, άρα και στον Παναθηναϊκό, στα προημιτελικά των playoffs.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Τζούστον έκανε double-double κι έφτασε τα 7 φέτος σε 23 συμμετοχές. Επίσης σημαντικά και τα 12/30 τρίποντα του Απόλλωνα στην οικονομία του ματς.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Άρης είχε νικήσει με 70-56 στο Παλέ, στα τέλη Ιανουαρίου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο. Το ματς έγινε σαφώς καλύτερο στην επανάληψη. Είχε σασπένς και - πραγματικά - κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Απόλλωνας συνδύασε την παραμονή του με μια σπουδαία νίκη. Ο Άρης πλέον στρέφεται στην post-season.