Ολυμπιακός - Λάρισα 93-84: Ίδρωσε στην πρόβα τζενεράλε πριν τη Μονακό (vid)

Η Λάρισα ήταν άκρως ανταγωνιστική, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να παίξει με μεγάλη ένταση για να τη νικήσει με 93-84 και πλέον η ομάδα του Πειραιά μπαίνει σε mood... Μονακό.

Η Λάρισα για ένα ημίχρονο έβαλε σημαντικά προβλήματα στον Ολυμπιακό, τον υποχρέωσε να βγάλει το 100% της προσπάθειάς του και κάπως έτσι από το 15’ (27-34) και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν, νίκησαν με 93-84 και πλέον μπαίνουν σε ρυθμούς Μονακό (Game 1, 20/04 και Game 2, 22/04).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επιβεβαιώνουν πως η πορεία τους στο δεύτερο γύρο δεν είναι τυχαία (8 νίκες σε 10 παιχνίδια) και με τους Μούντι, Χάντσον, Μάριτς να σκοράρουν προηγήθηκαν 7-13 (5’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία όμως τα δύο τρίποντα του Καράμπελα δεν του έδωσαν τη δυνατότητα να μειώσει (16-24, 9’).

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού παρέμεναν στο πλάνο τους, είχαν συγκεκριμένα «σημάδια» και ο Χάντσον με 6 δικούς του πόντους έκανε το 24-37 (15’). Ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του Σλούκα τον άνθρωπο να αλλάξει τον ρυθμό, η άμυνα βελτιώθηκε και ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ μαζί με καλάθι του Βεζένκοβ μετέτρεψαν το σκορ σε 41-40 (18’). Με πρωταγωνιστή τον Λούντζη στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 46-44.

Οι «ερυθρόλευκοι» στην τρίτη περίοδο μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η δημιουργία και τα καλάθια του Ντόρσεϊ μαζί με τους 7 πόντους του Λαρεντζάκη έκαναν το 60-46 (24’). Η Λάρισα δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην πίεση σε όλο το γήπεδο των γηπεδούχων και η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (73-52, 28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αλλαγές αλλοίωσαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και η Λάρισα είναι καλή ομάδα για να μην το εκμεταλλευτεί (78-68, 34’). Το τρίποντο του Μάριτς μείωσε σε 86-79 (38’) χωρίς όμως να συμβεί κάτι περισσότερο και κάπως έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τον πίνακα του σκορ να γράφει 93-84.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 15’ το σκορ ήταν 24-37 και τρία λεπτά αργότερα ήταν 41-40 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-3. Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα έδιωξε σημαντικό μέρος του προβληματισμού του και στη συνέχεια ο αγώνας είχε πάρει τον δρόμο του.

Ο MVP: Ο Σάσα Βεζένκοβ έκανε σπουδαία δουλειά ολοκληρώνοντας με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλά τα πήγε κι ο Κώστας Σλούκας (15π., 2ριμπ., 5ασ., 6λ.)

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ουσμάν Κρουμπάλι έμεινε μακριά από τους μέσους όρους του ολοκληρώνοντας με 4 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλή δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο από τον Γιαννούλη Λαρετζάκη (9π., 2ριμπ., 2ασ., 2λ.) και τον Χασάν Μάρτιν (12π., 5ριμπ., 2κοψ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός σκόραρε 29 πόντους από τα 22 λάθη της Λάρισας.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το +13 της Λάρισα στο 15ο λεπτό. Το ταμπλό έδειξε 24-37 σε ένα χρονικό σημείο που σπάνια έχει παρουσιαστεί στο ΣΕΦ τη φετινή σεζόν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Λάρισα παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να προσπαθήσει αρκετά για να κάμψει την αντίστασή της. Οι Πειραιώτες φάνηκε να έχουν λίγο περισσότερο από όσο θα έπρεπε στα δύο παιχνίδια με τη Μονακό που ακολουθούν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84