Περιστέρι - Ιωνικός 79-82: Οι Νικαιώτες χάλασαν το ντεμπούτο του Τόμιτς

Ο Ιωνικός έφυγε με το «διπλό» από το κλειστό της Τζον Κένεντι, επικρατώντας του Περιστερίου με σκορ 79-82 στο ντεμπούτο του Μίλαν Τόμιτς στην άκρη του πάγκου των γηπεδούχων.

Ο Ιωνικός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Περιστέρι, πανηγυρίζοντας τη νίκη σε ένα κλειστό ματς, εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές των γηπεδούχων στο φινάλε. Ήταν το πρώτο ματς του Μίλαν Τόμιτς ως head coach των γηπεδούχων που έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες από την εφηβική ομάδα, παρά την κρισιμότητα του αγώνα.

Ο αγώνας

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ κουβάλησε επιθετικά το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ιωνικό στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με 21-16, σουτάροντας με 58% στο δίποντο (7/12). Από την άλλη πλευρά, οι Νικαιώτες στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Τζέρμαν, ο οποίος πέτυχε τους 11 από τους 16 πόντους του Ιωνικού στην πρώτη περίοδο με 1/2 βολές και 5/6 δίποντα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πριν ο Ιωνικός αρχίσει να χτίζει μια μικρή διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των παικτών του Περιστερίου και προηγήθηκαν με +8 όταν ο Νίκος Χουγκάζ τελείωσε τη φάση στον αιφνιδιασμό για το 26-34 στο 15', υποχρεώνοντας τον Μίλαν Τόμιτς να καλέσει εσπευσμένα timeout. Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 όμως ο Ιωνικός άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 41-44, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Τζέρμαν (17π.) και Χουγκάζ (11π.).

Οι «κυανοκίτρινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Χρυσικόπουλο για το 51-50 ενώ στα τέλη της τρίτης περιόδου που ολοκληρώθηκε στο 63-59, το Περιστέρι είχε στην πεντάδα του τρεις εφήβους! Τον Σωτήρη Σταυρακόπουλο (2004, 2μ.02, φόργουορντ), Ηλία Μανιά (2003, 1μ.83, γκαρντ) και Γιάννη Φύτρο (2003, 1μ.97, φόργουορντ)!

Ο ΜακΡι έκανε το 65-59 για τους γηπεδούχους πριν από την αντεπίθεση του Ιωνικού. Τα δυο σερί τρίποντα των Μουσταφά και Αθηναίου έκαναν το 68-72 ενώ ο Γόντικας σκόραρε για το +6 (68-74) στα 4:56 για το φινάλε. O Χρυσικόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-78 στο 38' ωστόσο ακολούθησαν τρεις χαμένες επιθέσεις για το Περιστέρι, πριν ο Αθηναίου σκοράρει σε δύσκολο λέι απ για το 76-80 στα 16.1" για το τέλος, κλειδώνοντας τη νίκη των φιλοξενούμενων που επικράτησαν με 79-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με τον δείκτη του σκορ στο 76-78, το Περιστέρι είχε τρεις χαμένες επιθέσεις για να ισοφαρίσει ή να πάρει κεφάλι στο σκορ. Το λέι απ του Γιάννη Αθηναίου στα 16.1" κλείδωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Ο MVP: Ο Τζέρμαν έκανε τη διαφορά για τον Ιωνικό με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Χουγκάζ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μορέιρα έμεινε στο παρκέ 6', έχοντας 0/1 δίποντο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αθηναίου είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η παρουσία τριών παικτών από το Εφηβικό του Περιστερίου στην πεντάδα, πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 41% στο δίποντο και το 65% στις βολές έκαναν τη ζημιά στο Περιστέρι απέναντι στον Ιωνικό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Γιουτζίν Τζέρμαν και ο Νίκος Χουγκάζ ήταν εξαιρετικοί για τον Ιωνικό, ο Γιάννης Αθηναίου έκανε τη διαφορά στο φινάλε και οι Νικαιώτες πανηγύρισαν σπουδαία νίκη στο Περιστέρι που παρατάχθηκε με μόλις τρεις υγιείς ξένους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-44, 63-59, 79-82