ΠΑΟΚ - Ηρακλής: Πρώτη νίκη της χρονιάς για τους «ασπρόμαυρους»

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα του Ηρακλή με 72-69 και σημείωσε την πρώτη νίκη της χρονιάς έπειτα από το αρχικό 0-2 στην Basket League και το 0-2 στο Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε απέναντι στον Ηρακλή για την 3η αγωνιστική της Basket League κουβαλώντας το εις βάρος του 0-4 στις επίσημες υποχρεώσεις του, κατακτώντας το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 23' και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε παρά την πίεση του Ηρακλή που έπεσε στο 0-2 στην κατάταξη ενώ έχει μπροστά του τον αγώνα με την Μπαχτσεσεχίρ (20/10) για το FIBA Europe Cup.

Ο αγώνας

Ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Ράιαν Γούλριτζ σκόραρε για το 10-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα ο «Γηραιός» σούταρε με 66% πίσω από τα 6μ.75(4/6 τρίπ.) και είχε ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τόνι Ντάγκλας απέναντι στον ΠΑΟΚ που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας μόλις 1/8 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 23-24 με 2/2 βολές του Βλάντο Γιάνκοβιτς όμως ο Ηρακλής άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 33-37, βρίσκοντας λύσεις από τον Κουζέλογλου. Στη συνέχεια, ο ΝτιΛέο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 41-40 στο 23:13 ενώ ο Γιάνκοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 για τους «ασπρόμαυρους» (54-45, 28').

Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 56-48 με 2/2 βολές του Μάρβιν Τζόουνς για τον ΠΑΟΚ που βελτίωσε τα ποσοστά του. Ακολούθως ο Ράιαν Τέιλορ έριξε τη διαφορά στον πόντο (56-55, 32:20) ενώ ο Ντάγκλας ευστόχησε σε τρίποντο για το 64-63 στο 1:47 για το φινάλε! Ο Ηρακλής πίεσε, μείωσε στα 39.9" σε 70-67 με παλικαρίσιο καλάθι του Λιντς όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 72-69.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερες επιλογές και δεν... πανικοβλήθηκε όταν ο Ηρακλής μείωσε στον πόντο (64-63) στο 1:47 για το τέλος.

Οι MVPs: Ο ΝτιΛέο ήταν κομβικός για τον ΠΑΟΚ με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα στα 32:53 που έμεινε στο παρκέ.

Εξαιρετικός και ο Τζόουνς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τέιλορ του Ηρακλή είχε 2πόντους με 1/2 σουτ εντός πεδιάς και 1 ασίστ σε 13:50.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 34:10.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι πέντε «διψήφιοι» του ΠΑΟΚ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 23' και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Από τη στιγμή που πήρε κεφάλι στο σκορ, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο τον αγώνα παρά την πίεση του Ηρακλή κι έφτασε στην πρώτη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69.