Φιλική νίκη (64-61) της Λάρισας επί του ΠΑΟΚ mateco

Η Λάρισα επικράτησε του ΠΑΟΚ mateco με 64-61 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο όπου ο ΠΑΟK προηγήθηκε με 16-18, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε τον έλεγχο του σκορ και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 36-33. Μάλιστα η διαφορά έφτασε έως και τα επίπεδα των 11 πόντων (49-38) τρία λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερα καταπονημένες από το πρόγραμμα προετοιμασίας και να δυσκολεύονται να τελειώσουν επιθετικές προσπάθειες.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 52-45 για να έρθει η 4η όπου Λάρισα και ΠΑΟΚ συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στο σημείο μείωσης της διαφοράς σε 62-61 με τρεις εύστοχες βολές από τον Ζερμέιν Λοβ, 12’’ πριν το τέλος, απέκτησε μάλιστα και την κατοχή της μπάλας αλλά ένα λάθος του Λοβ αποδείχθηκε μοιραίο. Ο επίλογος του αγώνα γράφτηκε μ’ ένα άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μάλκολμ Γκρίφιν.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-33, 52-45, 64-61

ΛΑΡΙΣΑ: Ουάσινγκτον 9 (1), Χάντσον 6 (2), Θριτ, Κρουμπάλι 7, Τσαϊρέλης 3, Βησαρίου, Σπυρόπουλος 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Ζάρας 8 (2), Φόρτσουν 8 (2), Σπαν 8, Καράμπελας 6.

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 1, Λοβ 9, Γκρίφιν 6, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 6 (2), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 9 (3), Τζόουνς 13, Τολιόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 4 (1), Ογκμπέιντ 3.