OPAP Basket League Κύπρος: Σαρωτική η ΑΕΛ απέναντι στον Αχιλλέα, ο Στίβενσον «καθάρισε» για την ΕΘΑ στην Κερύνεια

αελ αχιλλεας 3/.3
Η ΑΕΛ ήταν καταιγιστική, επικρατώντας με 71-55 του Αχιλλέα Καϊμακλίου, την ώρα που η ΕΘΑ έπαιρνε τη νίκη απέναντι στην ΠΑΕΕΚ με 74-54, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League (3/3).

ΕΘΑ - ΠΑΕΕΚ (74-54)

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΕΘΑ να αποκτά προβάδισμα στο 1’, αλλά οι αντίπαλοί της απάντησαν άμεσα. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Βατυλιώτη στο 6’ (12-10) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε σε 19-14.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά στη δεύτερη περίοδο. Στο 13’ ο Ιερωνυμίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα ευστοχώντας σε τρίποντο (22-22), όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο +7 στο 16’ με 31-24.Το τρίτο δεκάλεπτο για την ΕΘΑ ήταν το καλύτερο, πετυχαίνοντας σύνολο 25 πόντους, με την ΠΑΕΕΚ να σκοράρει 11. (60-43).

Στο 34’ η διαφορά ανέβηκε στο +24 για το 67-43. Η ΕΘΑ κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και πήρε το ροζ φύλλο με 74-54. Κορυφαίος ήταν ο Στίβενσον με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 60-43, 74-54

Αχιλλέας - ΑΕΛ

Στο 7' οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα με διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (8-19) με το λέι απ του Σέφερντ.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με το καλάθι του Σμιθ στο 9' (17-22), ενώ έκαναν ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο με καλάθι του Λουκά (19-22). Και πάλι με τον Σμιθ στο 12', η διαφορά πήγε στον ένα (23-24) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα εννέα πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει 12 πόντους περισσότερος από το συγκρότημα του Καϊμακλίου με τελικό σκορ να είναι 71-55. Καλύτερος για την ομάδα των γηπεδούχων ήταν ο Τάιλερ Σέφερντ με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 36-45, 41-62, 55-71

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / Other