Ισπανία - Πολωνία 80-66 (gTV, pics & vids)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ισπανία νίκησε την Πολωνία (80-66) χάρη σε έναν μαγικό Πάου Γκασόλ (30π. με 5/7δ., 6/7τρ., 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ). Στον προημιτελικό με Ελλάδα οι «φούριας ρόχας».

Η Ισπανία παίζοντας άμυνα μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε την Πολωνία (80-66) και στον προημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα (15/09-19:00). Οι «φούριας ρόχας» οφείλουν τη νίκη στον Πάου Γκασόλ ο οποίος με 27 πόντους (5/7δ., 5/6τρ.), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι με την Ισπανία να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Πάου Γκασόλ (15π. στο ημίχρονο) και να πετυχαίνει 7/14 τρίποντα. Η άμυνά της όμως ήταν τραγική με αποτέλεσμα οι Πολωνοί (μόλις 3 λάθη στο ημίχρονο) να το εκμεταλλευτούν και να παρουσιάζονται στο πρώτο εικοσάλεπτο κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους Πολωνούς οι οποίοι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα είχαν μικρή διαφορά υπέρ τους, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των «φούριας ρόχας» τους κρατούσαν στο σκορ.

Οι Ισπανοί δεν είχαν διάθεση να ρισκάρουν άλλο, ανέβασαν το επίπεδο της άμυνάς τους, οι Πολωνοί έχασαν τη συγκέντρωσή τους και σε διάστημα 5 λεπτών είχαν πάρει διψήφια διαφορά πόντων την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σοβαρεύτηκε στην τελευταία περίοδο, το μοναδικό διάστημα στο οποίο έπαιξε άμυνα (δέχτηκε 11 πόντους).

Οι Ισπανοί είχαν 21 ασίστ έναντι 15 των αντιπάλων τους ενώ τεράστιο ρόλο έπαιξαν τα τρίποντα (42,3%-27,8%)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάου Γκασόλ έκανε τα πάντα για την ομάδα του. Ο σέντερ των Σικάγο Μπουλς στα 31:21 είχε 30 πόντους (5/7δ., 6/7τρ., 2/4β), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρτσιν Γκόρτατ σε 25:24 είχε 6 πόντους με 2/7 δίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε μόλις 2 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 52-55, αλλά στο 35' με 17-2 επιμέρους σκορ είχε γίνει 69-55. Σε εκείνο το διάστημα ουσιαστικά «καθάρισαν» την πρόκριση οι Ισπανοί.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι Ισπανοί την απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο και ότι νίκησαν χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεζ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Πολωνοί τα 4 λάθη που έκαναν στο τελευταίο δεκάλεπτο και την έλλειψη συγκέντρωσης στο πιο κρίσιμο διάστημα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 41-39, 55-55, 80-66