Σλοβενία - Ουκρανία 79-55 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Με αρκετή ευκολία η Σλοβενία επικράτησε της Ουκρανίας με 79-55 και προκρίθηκε στην φάση των «8» του Eurobasket. Κορυφαίος ο Ράντολφ (21π.), «άγγιξε» το triple double ο Ντόντσιτς (14π., 10ρ., 6ασ.).

Η πρώτη ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για την φάση των «8» του Eurobasket έγινε η Σλοβενία!

Οι παίκτες του Ίγκορ Κοκόσκοφ ήταν σαν σε... προπόνηση, επικράτησαν άνετα των Ουκρανών με 79-55 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Λετονία-Μαυροβούνιο (10/10, 12:30).

Κορυφαίος ο Άντονι Ράντολφ (21π., 3/3τρ.), ο Λούκα Ντόντσιτς «έλαμψε» ξανά (14π., 10ρ., 6ασ.), ενώ ο Κλέμεν Πρέπελιτς είχε επίσης 14 πόντους.

Από τους Ουκρανούς, ο Μαξίμ Ποστοζβόνοφ είχε 11 πόντους και ο Αρτέμ Πουστοβόι 10 ριμπάουντ και 4 πόντους.

Η Σλοβενία ξέφυγε γρήγορα στο σκορ (19-7, 7') με την Ουκρανία να παρουσιάζει αδυναμία επιθετικά, αλλά και τα φάουλ να είναι 8-0. Ο Πουστοζβόνοφ με ένα μικρό σερί μείωσε (19-12, 8'), με τους αντιπάλους να έχουν το προβάδισμα (26-17, 10'). Στην συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι με σερί 7-0 ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (38-21, 17'), για να κάνει ο Κράβτσοφ το 42-27 στο ημίχρονο με 2/2 βολές.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Με το επιμέρους στην τρίτη περίοδο να είναι στο 26-16, ο Ράντολφ ήταν... φωτιά για τους Σλοβένους, καθώς έφτασε την διαφορά και στο +26 (66-40), λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου (68-43, 30'). Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες δυσκολεύτηκαν το ίδιο στο σκορ και έκαναν λάθη, με τους παίκτες του Μούρζιν να κάνουν την ύστατη προσπάθεια, που τούς έφερε στο τελικό 79-55.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Σλοβένοι είχαν 32% στο τρίποντο και 21/26 βολές (με τα φάουλ στο 8' να είναι στο 8-0 και συνολικά στο 12-26)! Ακόμα, είχαν 6 ριμπάουντ περισσότερα (32-26).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράντολφ έφτασε τους 21 πόντους (5/7δ., 3/3τρ., 2/2β.), πήρε 3 ριμπάουντ κι έκανε 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Ο Λούκα Ντόντσιτς «άγγιξε» το triple double με 14 πόντους (4/7δ., 1/3τρ., 3/4β.), 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Πρέπελιτς μέτρησε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οτβερτσένκο σε περίπου 12 λεπτά δεν έκανε τίποτα, παρά μόνο 1 λάθος και 2 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Σλοβενία έθεσε από νωρίς τις βάσεις για την νίκη (19-9, 7'), έβγαινε σε αιφνιδιασμούς και τελείωνε φάσεις, σε σχέση με την Ουκρανία, γεγονός που της έδωσε την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Παρά το γεγονός ότι η Σλοβενία είχε 32% στο τρίποντο (22% οι αντίπαλοι), τα 6/19 παραμένουν ένα κακό νούμερο. Από την άλλη οι Ουκρανοί πετούν τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η - πίσω από την πλάτη - πάσα του Ντράγκιτς στον Ντόντσιτς!

Τα Δεκάλεπτα: 26-17, 42-27, 68-43, 79-55.