Πολωνία – Γαλλία 75-78 (pics)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Γαλλία (3-1) επικράτησε της Πολωνίας (1-3) με 78-75, προκρίθηκε στα χιαστί ματς και απλούστευσε την κατάσταση σε ό,τι αφορά τη μάχη για την πρόκριση στους «16» και το πλασάρισμα στον Α' όμιλο.

Οι Πολωνοί έλεγχαν το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ωστόσο οι Γάλλοι αντέδρασαν, πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά (59-61, 32'58") και έφτασαν στην νίκη, έχοντας για MVP τον Τομά Ερτέλ, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 23 πόντους και 6 ασίστ. Για την Πολωνία δεν έπαιξε καθόλου ο Έι Τζέι Σλότερ. Τραυματίστηκε στο πόδι σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα με τη Φινλανδία την Κυριακή και οι Πολωνοί αποφάσισαν να τον προφυλάξουν για το κρίσιμο ματς με την ελληνική ομάδα.

ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΣΤΟΝ Α' ΟΜΙΛΟ ΕΝΩ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΕΛΛΑΔΑ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Ο αγώνας

Η Πολωνία αιφνιδίασε τους Γάλλους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Helsinki Arena και προηγήθηκε 9-0 με τον Βασίνσκι, στο 3'36". Ο γκαρντ-φόργουορντ της Μάλαγα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-5, 6'38") όμως ο Νάντο Ντε Κολό σκόραρε τέσσερις σερί πόντους και μείωσε σε 20-13 στο 10' για τους «Bleus» που δεν επέτρεψαν στους Πολωνούς να ξεφύγουν στο σκορ. Η Γαλλία προσπάθησε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 ενώ η Πολωνία ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε 28-16 (15'21") με τον Σοκολόφσκι. Ο Ερτέλ διαμόρφωσε το 34-28 του α' ημιχρόνου για τους Πολωνούς που μέτρησαν 61% στα δίποντα (14/23), 0/10 τρίποντα ενώ υποχρέωσαν τους Γάλλους σε 10 λάθη.

Μάλιστα η ομάδα του Μάικ Τέιλορ προηγήθηκε 49-39 με το τρίποντο του Σελ (25'46") όμως η Γαλλία έκανε επιμέρους σκορ 12-3 και μείωσε σε 52-51 στο 30' δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι! Το come back των «Bleus» συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν ο Τζάκσον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 59-61! Ο Ερτέλ έκανε το 62-68 όμως η Πολωνία απάντησε με σερί 5-0 (67-68, 36'31") και ο Βασίνσκι ισοφάρισε σε 69-69 από τη γραμμή των βολών! Παρ' όλα αυτά οι Γάλλοι έκαναν σερί 6-0 ενώ το τρίποντο του Ερτέλ στα 46" διαμόρφωσε το 69-75, βάζοντας τις βάσεις της νίκης. Εν τέλει η Γαλλία επικράτησε με 75-78, προκρίθηκε στα νοκ άουτ ματς της Κωνσταντινούπολης και θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία (6/9, 14:45) με φόντο την κορυφή του Α' ομίλου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γαλλία κατέβασε 38 ριμπάουντ ενώ αντέδρασε στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο 32' και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, κάνοντας δύσκολα το 3-1 στον Α' όμιλο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μεγάλη εμφάνιση από τον Τομά Ερτέλ. Ο γκαρντ της Μπαρτσελόνα τελείωσε το ματς με 13 πόντους (4/5 βολ.,8/8 δίπ., 1/3 τρίπ.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη στα 31΄43" που αγωνίστηκε.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο έμπειρος Μπορίς Ντιαό βοήθησε επιθετικά με 13 πόντους ενώ ο Ζοφρί Λοβέρν κατέβασε 11 ριμπάουντ για τη Γαλλία.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καρνόφσκι δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά την Πολωνία. Έμεινε στους 4 πόντους με 2/5 σουτ εντός πεδιάς σε 13'΄54"

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση των Γάλλων στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλλία την απόδοσή της στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, η Πολωνία την... παράδοση στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 52-51, 75-78.