Ουκρανία - Ιταλία 66-78 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ιταλία (2-0) νίκησε την Ουκρανία (0-2) με 66-78 έχοντας 17/31 τρίποντα και πλέον βλέπει την κορυφή του ομίλου.

Η Ιταλία δεν έπαιξε κάποιο εντυπωσιακό μπάσκετ, ωστόσο διπλασίασε τις νίκες της στον Δ' όμιλο αφού νίκησε την Ουκρανία με 66-78 αφού οι «ατζούρι» τελείωσαν με 17/31 σουτ τριών πόντων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Αρτέμ Ππουστοβόι οι Ουκρανοί κατάφεραν και είχαν το προβάδισμα (14-9, 6'), ωστόσο στη συνέχεια οι φωνές του Έτορε Μεσίνα ξύπνησαν τους Ιταλούς. Υπό το βλέμμα του Γκρεγκ Πόποβιτς, ο Μάρκο Μπελινέλι (έχουν κατακτήσει μαζί πρωτάθλημα στους Σπερς) ανέβασε την απόδοσή του και άλλαξε τη ροή του ματς και την εικόνα του πίνακα του σκορ (29-35, 16').

Στην τρίτη περίοδο η Ουκρανία θέλησε να αντιδράσει και τα κατάφερε μέχρι ενός σημείου χάρη στον Βιάτσεσλαβ Κραβτσοφ, αλλά από την άλλη είχαν βρει ρυθμό και ο Τζίτζι Ντατόμε με τον Ντάνιελ Χάκετ.

Πάντως στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, το ματς παιχνίδι να αλλάξει για τα καλά χάρη στη φλυαρία των Ιταλών (58-62, 35'). Τρία τρίποντα όμως έδωσαν τη λύση και έτσι οι Ιταλοί πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ιταλία ήταν ανώτερη σε τρίποντα με 17/31 (21%-55%) ενώ οι μοίρασαν και 17 ασίστ κάνοντας 13 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκο Μπελινέλι σε 28:44 είχε 26 πόντους με 2/6 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 4/5 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ολεξάντρ Λούποβι του Προμηθέα στα 20:19 που έπαιξε είχε 0/3 σουτ, 4 ασίστ και δε βοήθησε όσο περίμενε η ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 35' το σκορ ήταν 58-62. Στο επόμενο δίλεπτο χάρισε τρία σερί τρίποντα από Ντατόμε, Αραντόρι και Μπελινέλι) ήταν 58-71 κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντάνειλ Χάκετ σε 26' είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ βγάζοντας πλουραλισμό στο παρκέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ουκρανία το 21% στα τρίποντα. Η Ιταλία το 52% (11/21) στις βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Κόνιεφ και Πουστοβόι συνεργάστηκαν για ένα εκπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον τελευταίο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-43, 48-59, 66-78