Παρτίζαν - Ερυθρός Αστέρας 92-81: Με ανατροπάρα και Λεσόρ πήρε το ντέρμπι

Νίκος Καρφής

Η Παρτίζαν έκανε μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να επικρατήσει του Ερυθρού Αστέρα με 92-81 στο ντέρμπι της Σερβίας στην ABA Liga.

Μεγάλη ανατροπή στο ντέρμπι της ABA Liga για την Παρτίζαν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του Oμπράντοβιτς κατάφερε να επικρατήσει με 92-81 (έχανε με 28-48 στο 19') και με αυτόν τον τρόπο να ανέβει στο 19-2, όντας στην πρώτη θέση της κατάταξης. Στον αντίποδα το σύνολο του Ιβάνοβιτς έπεσε στο 17-3 και βρίσκεται στην δεύτερη θέση.

Ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (34-48) και τον Φακούντο Καμπάτσο να έχει 21 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά. Όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφτασαν στη μεγαλή ανατροπή, με τον Λεσόρ να είναι ο πρωταγωνιστής.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Καμπάτσο είχε 21 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο) με 5 ασίστ, ενώ ο σταμάτησε στους 15 ο Μίτροβιτς. Στον αντίποδα ο Λεσόρ είχε 27 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε και ο ΛεΝτέι με 17 πόντους. Ο Παπαπέτρου είχε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 8 λεπτά.

Στη Stark Arena βρέθηκαν 17.124 φίλαθλοι, οι οποίοι αποτελούν αριθμό ρεκόρ για προσέλευση σε ένα γήπεδο στην ιστορία της ABA Liga.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-48, 63-66, 92-81