Παρτίζαν - Ζελέζνικ 90-86: Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Παρτίζαν έφτασε σε σημείο να αγχωθεί απέναντι στην Ζελέζνικ αγωνιζόμενη χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου, όμως πήρε τη νίκη με 90-86.

Η Παρτίζαν (9-2) υποδέχθηκε την Ζελέζνικ (8-3) για την 11η αγωνιστική της ABA League και μετά από ένα τέταρτο δεκάλεπτο-κατάρρευσης κατάφερε να πάρει, έστω και αγχωτικά, τη νίκη με 90-86. Οι «ασπρόμαυροι» της Σερβίας παρατάχθηκαν στο παρκέ χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου που έμεινε εκτός εξαιτίας μικρού τραυματισμού στο ισχίο και είχαν τον έλεγχο του αγώνα για το μεγαλύτερο διάστημά του.

Από το πρώτο μισό που έληξε στο 45-35 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η Παρτίζαν έτρεξε, βρήκε καλύτερες λύσεις και με το επιμέρους 28-12 στην τρίτη περίοδο άνοιξαν το καθοριστικό δεκάλεπτο με το υπέρ τους 73-47. Η αντίδραση της Ζελέζνικ ήταν έντονη, αλλά όχι ολοκληρωτική. Παρά τους 39 πόντους που σκόραρε κάνοντας το 89-86 στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, το οποίο κατέληξε στους γηπεδούχους.

Ο Ντάντε Έξουμ είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Λεσόρτ προσέφερε ακόμη 14, όσους και οι Τριφούνοβιτς και Σμάιλαγκιτς των 5 ριμπάουντ και 3 κλεψιμάτων. Για την Ζελέζνικ, στους 17 ήταν ο Στεπάνοβιτς και 16 σημείωσε ο Μπιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 73-47, 90-86