Τρίτων - Ψυχικό 94-58: «Σαρωτικοί» γηπεδούχοι, παράταση στην αγωνία για την άνοδο (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Τρίτων επικράτησε με 94-58 του Ψυχικού, έκανε το 2-2 στα μπαράζ ανόδου και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την Τετάρτη 1 Ιουνίου.

Το Ψυχικό ήθελε τη νίκη για να κλειδώσει την άνοδο στη Βasket League, αλλά ο Τρίτων κατάφερε να διαφυλάξει την έδρα του και να μείνει ζωντανός στην διεκδίκηση του εισιτηρίου για την Α1.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν πολύ εύκολα με 94-58 και έτσι έκαναν το 2-2 στα μπαράζ ανόδου, δίνοντας παράταση στην αγωνία. Το καθοριστικό ματς που θα κρίνει την άνοδο θα γίνει την Τετάρτη 1 Ιουνίου στις στο Ψυχικό.

Η ομάδα του Μιχελάκου μπήκε καλύτερα στο ματς βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας μεγάλη διαφορά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Μελισσαράτος έκανε το 30-14 στο 15'. ενώ ο Τρίτων κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το σκορ στο 46-26. Ο Δημάκος είχε... κέφια στα πρώτα 20 λεπτά, τελειώνοντας με 18 πόντους. Το σκηνικό δεν άλλαξε και ο Μελισσαράτος εκτόξευσε τη διαφορά στο +30 (65-35), τρία λεπτά για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με τον Τρίτωνα να ισοφαρίζει τη σειρά πριν το ματς της σεζόν μέσα στο Ψυχικό την Τετάρτη.

Για τους νικητές ο Δημάκος μέτρησε 22, Μάντζαρης και Παπαδημητρίου είχαν από 14 πόντους και ο Μελισσαράτος μέτρησε 13 πόντους. Στον αντίποδα για το σύνολο του Ρεμεντέλα, ο Πολυτάρχου σταμάτησε στους 14, ενώ 10 είχε ο Παπανικολάου.

Στην Α1 έχει ανέβει ήδη η Καρδίτσα του Γιάννη Μπουρούση που πανηγύρισε τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 46-26, 73-41, 94-58

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 4 (1), Μανοΐλοβιτς 8, Θεοδώρου 8 (2), Αντωνάκης 5 (1), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 14 (3), Παπαδημητρίου 14 (1), Γκίκας, Δρίτσας 6 (2), Σαρλής, Μελισσαράτος 13, Δημάκος 22 (5).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 5 (1), Κουφόπουλος 3, Παπανικολάου 10, Πολυτάρχου 14 (4), Μαλέλης 3, Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 9 (3), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 5, Ιορδάνου 7.

@Photo credits: INTIME