Α2 ανδρών: Η Ελευθερούπολη έβαλε «στοπ» στο Ψυχικό, εύκολες νίκες για Πανερυθραϊκό και Κόροιβο

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η πρώτη φάση της 8ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ ανδρών ολοκληρώθηκε με την Ελευθερούπολη να κόβει... τη φόρα του Ψυχικού, αφού επικράτησε στην έδρα της με 80-74. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, Κόροιβος και Πανερυθραϊκός είχαν ένα εύκολο απόγευμα, ενώ Μεσολόγγι και Παγκράτι προσέθεσαν από μία νίκη.

Ελυθερούπολη και Ψυχικό διασταύρωσαν τα «ξίφη» σε μία αναμέτρηση-ντέρμπι της Α2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-7 από τρίποντο του Ναούμη στο 3:40 του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν δύο φορές πριν το ημίχρονο (37-37,39-39), το οποίο έκλεισε στο 45-40.

Στην επιστροφή ο ρυθμός συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Τουτζιαράκη να στέλνει το ματς στο 57-44 στο 24ο λεπτό. Ο Ιορδάνου με εύστοχο τρίποντο μείωσε την διαφορά στους 4 (59-55) στις αρχές της καθοριστικής περιόδου, ωστόσο οι βολές του Σκουλίδα «κλείδωσαν» το ροζ φύλλο αγώνα για τους γηπεδούχους με 80-74.

Σε άλλο παιχνίδι της ημέρας, το Μεσολόγγι κατάφερε να επικρατήσει του Αμύντα έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η «ψαλίδα» άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο και το ματς ολοκληρώθηκε στο 81-65.

Η Δάφνη δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί την έδρα της απέναντι στον Πανερυθραϊκό και ηττήθηκε με 62-80.Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευστοχήσει σε 7 τρίποντα στο ημίχρονο για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23-45, είδαν τη Δάφνη να έχει ένα μικρό ξέσπασμα, ωστόσο δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα και πήραν την νίκη.

Ο Φίλιππος Βέροιας βρέθηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου να προηγείται με 27-20 του Παγκρατίου, το οποίο απάντησε και έστειλε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο με τη διαφορά στο σουτ (30-28). Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά και η εξέλιξη του παιχνιδιού τους ανέδειξε νικητές με 51-55.

Ο Κόροιβος πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Οίακα Ναυπλίου, χωρίς να αφήσει περιθώρια στην γηπεδούχο ομάδα να αντιδράσει. Το σκορ στο ημίχρονο βρισκόταν στο 20-47,ενώ δεν ένιωσαν πίεση στο υπόλοιπο του παιχνιδιού με το αποτέλεσμα να αναγράφει 57-93.

Τα φύλλα αγώνα

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Αργυρούδης-Γεράνιος (Ζάρκος)

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 20-47, 42-69, 57-93

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 13, Μιχόπουλος 15 (4), Μ. Καστραντάς, Τουρλής 2, Ι. Καστραντάς, Χόρτσας 2, Σκλήκας, Τσανίδης, Χαϊδάς 2, Λιάκος, Χάχαλος 2, Τσβόροβιτς 21 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9, Ναούμης 5 (1), Ετζιάκα 2, Κατσαβόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 24 (6), Κάππος 12, Μιχαλούτσος 5, Μαστόρος 8 (1), Γκαβασιάδης 10, Νάνος 2, Τάταρης 10.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Καρπάνος-Κανελλόπουλος (Πατσαντζόπουλος)

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 38-30, 59-50, 81-65

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 5, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 8 (1), Παπαδιονυσίου 13 (3), Καζάνας, Αγγέλου 3 (1), Στάθης, Λιάπης 5, Λεγκίκας 21 (7), Παγουράς, Αλίχοντζιτς 13, Βασιλόπουλος 13 (3).

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 15 (4), Ζούπας 1, Τοπάλι 4, Σιούντρης 5 (1), Γκρέκας 12 (3), Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 6 (2), Μπέλη 9 (1), Βύρλας 11.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κοϊμτζόγλου-Ντούρας (Μπρίγκος)

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-40, 59-51, 80-74

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 11, Ναούμης 18 (4), Γοργόνης 16 (2), Δ. Ερμείδης, Σκουλίδας 20 (3), Π. Ερμείδης 3 (1), Πάτρας, Κάδρας 1, Μαρίνκοβιτς 11 (1).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 11, Κουφόπουλος 10 (1), Παπανικολάου 7 (1), Πολυτάρχου 10 (1), Μαλέλης 4, Ουλβίντας 14, Αθανασούλας 9 (3), Μαρίνος, Ιορδάνου 9.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Ζιώγας-Αναστασίου

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 23-45, 42-63, 62-80

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 14 (2), Μπήλιος 2, Κεχρής 9 (1), Γιαννόπουλος 4, Στανόγεβιτς 19 (2), Μούσα 9, Βουρλιωτάκης 5.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 13 (3), Καλλιανιώτης, Ντουζίδης 5 (1), Κωστόπουλος 7 (2), Σκάνδαλος 10, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 10 (1), Παπανικολάου 11 (3), Τσάμης 2, Σταματογιάννης 9 (1), Καλογερίας 6, Ευστρατίου 7 (1).

Διαιτητές: Μαραμής-Ελευθεριάδης-Γεωργούλης (Καλότσης)

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 32-28, 43-43, 51-55

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 11 (1), Ελευθεριάδης 22 (4), Κοθράς 5 (1), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 3, Ντρεκάλοβιτς 6, Πιλκούδης 2, Γαρέζος 2.

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 11, Γεωργοπαπαδάκος, Γιοβάνης 5 (1), Χαϊκάλης 15 (3), Τσουργιάννης 17 (1), Δαμιανός, Ταταράκης 3 (1), Τζουγκαράκης 4.

@Photo credits: INTIME