Απόλλων Πατρών - Ολυμπιακός Β' 70-63: Οι Πατρινοί επέστρεψαν στην Basket League!

Ο ιστορικός Απόλλων Πατρών εξασφάλισε το δικαίωμα της απευθείας ανόδου στην Basket League, επικρατώντας του Ολυμπιακού Β' με 70-63 σε ένα συγκλονιστικό ματς που έγινε στην «Περιβόλα» και επιστρέφοντας στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ έπειτα από το 2017! Στα playoffs ανόδου οι Πειραιώτες.

Ο Απόλλων Πατρών πανηγυρίζει την επιστροφή του στην Basket League έπειτα από τέσσερα χρόνια έπειτα από τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού Β' στον τελικό ανόδου της Α2, τερματίζοντας στην πρώτη θέση της κατάταξης! Πριν από το τζάμπολ στην «Περιβόλα», οι Πατρινοί ήθελαν νίκη με +4 πόντους για να καλύψουν τη διαφορά της ήττας (71-68) στο ΣΕΦ.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα... ανόδου στο 35' όταν ο Διαμαντάκος έκανε το 62-57, κρατώντας την πολυπόθητη διαφορά ως το φινάλε του ματς με την αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Όσον αφορά τον Ολυμπιακό Β', θα παλέψει για το δεύτερο «εισιτήριο» μέσω των playoffs ανόδου όπου συμμετέχουν οι ομάδες στις θέσεις 2-5. Τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου μεταφέρονται και η νίκη στην κάθε σειρά απαιτεί τρεις νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν και τους τρεις αντιπάλους που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν στο 2-0. Στα playoffs ανόδου θα συμμετάσχει ως τρίτη η Ελευθερούπολη που κέρδισε στην έδρα της Καρδίτσας με 79-76, το Μαρούσι που επικράτησε στο Μετς του Παγκρατίου με 72-68 και ο Πανερυθραϊκός που επιβλήθηκε του Αμύντα με 79-76.

Ο αγώνας

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γιώργου Διαμαντάκου, ο Απόλλων Πατρών προηγήθηκε 8-2 στο 3' όμως ο Ολυμπιακός Β' αντέδρασε άμεσα, πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς με το τρίποντο του Νικολαΐδη (10-11, 7') και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 14-19.

Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Απόλλων πίεσε όμως οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν σταθερά μικρό προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-39. Πάντως λίγο πριν από το ημίχρονο, ο Διαμαντάκος πέρασε στον πάγκο με πόνους στη μέση έπειτα από χτύπημα αντιπάλου του όμως επέστρεψε στο παρκέ μετά από λίγο. Ο Έλληνας σέντερ κουβάλησε επιθετικά τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 15 πόντους και 4 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα απέναντι στον Ολυμπιακό Β' που είχε ως πρωταγωνιστή τον Νικολαΐδη με 14 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 41-48 ωστόσο ο Απόλλων Πατρών απάντησε με σερί 8-0, με τον Φώτη Ζούμπο να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 49-48 στο 27'! Μάλιστα ο γκαρντ του Απόλλωνα έκανε το 51-50 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος για τους Πατρινούς. Μάλιστα οι πέντε σερί πόντοι των Αντώνακη και Διαμαντάκου ξεσήκωσαν την «Περιβόλα», δίνοντας προβάδισμα... ανόδου για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 62-57 στο 34:56!

Ο Τσιακμάς τελείωσε τη φάση στον αιφνιδιασμό για τον Απόλλωνα (64-57) και στη συνέχεια ο Αγγέλου πέτυχε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία για το +8 (67-59) στο 37'! To παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, εκεί όπου ο Χρηστίδης τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 67-63, ο Νικολαΐδης αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και ο Διαμαντάκος κέρδισε φάουλ στα 22", κάνοντας το 69-63! Μελισσαράτος και Νικολαΐδης αστόχησαν για τον Ολυμπιακό Β' και ο Τσιακμάς με 1/2 βολές κλείδωσε την άνοδο στην Basket League!

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Μαλαμάς
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63.
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.
Ολυμπιακός Β' (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3, Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.