Μεγαρίδα - Ηρακλής 75-80: Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή ο «Γηραιός»

Ο Ηρακλής πλησίασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Elite League καθώς επικράτησε της Μεγαρίδας εκτός έδρας με 80-75, πραγματοποιώντας ανατροπή από το -14 στην τελευταία περίοδο.

Μπορεί η ομάδα των Μεγάρων να έλεγχε απόλυτα το ματς απέναντι στον Ηρακλή και είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ χάρη στην εξαιρετική απόδοση (κυρίως) του Γερομιχαλού ωστόσο ο Ηρακλής έβγαλε το... ρόπαλο στην τελευταία περίοδο και φρόντισε να πραγματοποιήσει την μεγάλη ανατροπή.

Συγκεκριμένα στο 31' το σκορ ήταν 61-47 υπέρ της Μεγαρίδας αλλά ο «Γηραιός» πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 23-6 και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 70-67 στα 3:45 πριν από το το τέλος του αγώνα! Έκτοτε δεν κοίταξε πίσω και έφτασε έως την τελική επικράτησε με 980-75 σημειώνοντας την 11η νίκη του σε 17 αναμετρήσεις. Ο Νίκος Παπαρέγκας είχε 21 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Κέβιον Τέιλορ (16π., 6ριμπ., 2ασ.) και Νώντας Παπαντωνίου (12π., 4ριμπ., 3ασ.)

Μεγαρίδα-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 75-80

Διαιτητές: Χριστινάκης-Τσιμπούρης-Νάστος (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-35, 59-47, 75-80

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης, Γκάτζιας 11 (3), Παπαγιάννης 5 (1), Γερομιχαλός 19 (1), Πολυτάρχου 1, Ντουμπίνσκι 11 (3), Γουάιλι 5, Καλλινικίδης 8 (2), Γεωργαλάς 4, Ζαρκαδούλας 11 (3).
Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 21, Αμπατζάς 4, Γκάθραϊτ 2, Γοργόνης 4, Λιάπης 4, Μακρής, Χαριτόπουλος 9, Παπαντωνίου 12 (2), Τέιλορ 16 (2), Βουλγαρόπουλος 8.