Μαρούσι - Ελευθερούπολη 101-86: Την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της σεζόν με «100άρα»

Το Μαρούσι ήταν... υπερηχητικό απέναντι στην Ελευθερούπολη και επικράτησε με 101-86 για την τέταρτη αγωνιστική της Elite League, ορίζοντας την πρώτη ήττα της σεζόν για την ομάδα του Σίσκου.

Την τρίτη του νίκη μετά από τέσσερις αναμετρήσεις σημείωσε το Μαρούσι και μάλιστα με πειστικό τρόπο απέναντι στην Ελευθερούπολη, με το τελικό 101-86 να σημειώνει ταυτόχρονα και το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους στη φετινή Elite League.

Οι παίκτες του Σκαραφίγκα έβγαλαν το καλό τους πρόσωπο στο παρκέ από το ξεκίνημα του αγώνα όπου σημείωσαν 30 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 57-42. Το μοναδικό δεκάλεπτο το οποίο δεν έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων ήταν και το τελευταίο που είχε ως αφετηρία το 79-58 και ένα +21 που έμοιαζε αρκετά δύσκολο να ανατραπεί.

Για το Μαρούσι, ο Βασίλης Σταυρακούκας ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 24 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ,2 κλεψίματα, ενώ τη στατιστική του γέμισε ο Καμαριανός με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από εκεί και πέρα, ο Στασινός μέτρησε 22 πόντους με 7 ασίστ και ο Θεοδώρου πέρα από τους 14 πόντους είχε και 6 ριμπάουντ.

Στην πλευρά της Ελευθερούπολης, ο Τουτζιαράκης είχε 17 πόντους με 11 ριμπάουντ για να ολοκληρώσει το ματς διπλός, ο Ναούμης προσέθεσε 14.