Ολυμπιακός - Πρωτέας Βούλας 93-62: Ανέβασε ρυθμό και επέστρεψε στις νίκες

Σταυρούλα Μουστακάτου

Ο Ολυμπιακός πάτησε... το γκάζι όταν χρειάστηκε απέναντι στον Πρωτέα Βούλας και πήρε τη νίκη με 93-62 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στην Α1 Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον Πρωτέα Βούλας για την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών και με οδηγό το δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο επέστρεψε στις νίκες για το πρωτάθλημα με 93-62.

Με αυτόν τον τρόπο, έφτασε στο 18-1 παραμένοντας στην πρώτη θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα της Βούλας να υποχωρεί στο 8-12. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν την Γκούσταφσον στους 24 πόντους, η Αγιούσο προσέθεσε 17 με 6 ασίστ και 4 κλεψίματα με τις Σταμάτη και Σουκ να ακολουθούν. Από την άλλη, Μπουθ, Γκίλντεϊ και Χατζηβασιλείου ξεχώρισαν για τις ηττημένες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρέθηκαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τις λύσεις από Αγιούσο και Γκούσταφσον και τον Πρωτέα να έχει τις Γκίλντεϊ και Μπουθ να οδηγούν. Με 4/10 τρίποντα από τη μία και 3/7 από την άλλη, το σκορ ήταν στο 21-20 μετά από γκολ-φάουλ της Αμερικανίδας σέντερ των Πειραιωτών.

Σταματη και Σπυριδοπουλου με ένα 5-0 έδωσαν αποσταση στον Ολυμπιακο με την Χατζηβασιλείου να απαντά με γκολ-φάουλ (26-23) και λίγο αργότερα με το τρίποντο της νέας ισοπαλίας (28-28). Ακολούθησε ακόμη ένα ξέσπασμα των «ερυθρολεύκων» με 11-0 ανεβάζοντας σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο που έληξε στο 45-34. Η Σύρρα έδωσε συνέχεια στην προσπάθεια του συνόλοθυ του Νίκλα να ξεφύγει για το 6-2 με την επιστροφή (51-36).

Οι ενέργειες των φιλοξενούμενων δεν ήταν ικανές να απειλήσουν τις «ερυθρόλευκες» που με double-score (10-5) στα πρώτα δυομιση λεπτά της τέταρτης περιόδου έγραψαν το 76-57. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ανήκε στις ίδιες φεύγοντας και με το θετικό αποτέλεσμα με το υπέρ τους 93-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-34, 66-52, 93-62